Može vam se nenadano dogoditi da ste prisiljeni promijeniti posao i nemate mnogo vremena tražiti bolju priliku. Na primjer, vaša se tvrtka restrukturira i ne vidite prostora za sebe u novoj organizaciji, tvrtka je doživjela velike gubitke u poslovanju i predviđa se veliko smanjenje broja zaposlenih, specifični sektor poslovanja u cijeloj državi ili regiji posluje s gubicima i mnogi kadrovi vaše stručnosti u potrazi su za novim poslom.
U prijašnjoj ste tvrtki postigli značajne rezultate, napredovali u stručnosti i prije 'izbijanja krize' napredovali ste do pozicije s kojom ste bili zadovoljni. Ako nemate vremena sistematski pristupiti potrazi za novim poslom, posebno ako na tržištu ima puno kandidate vaše struke koji su se našli u sličnoj situaciji kao i vi, vjerojatno ćete morati prihvatiti posao nešto niže razine odgovornosti od one koju ste imali na prijašnjem radnom mjestu.
Promjena na niži stupanj odgovornosti i samostalnosti mogla bi u ovakvom trenutku predstavljati najbolji potez koji imate na raspolaganju. Ako ste karijeru izgradili radeći u specifičnom sektoru poslovanja, potencijalnom poslodavcu morate dokazati da posjedujete opća znanja i vještine koja se kvalitetno apliciraju na nove zadatke. U situaciji u kojoj je jasno da niste traženi nego tražite, dobro iskoristite priliku za preokret u karijeri i postavite se fleksibilno. Počnite na nešto nižoj poziciji i dokažite svoje sposobnosti kroz konkretne rezultate! Fleksibilnost, prilagodljivost i snalažljivost u novim područjima koju ćete tako dokazati više će doprinijeti razvoju vaše karijere nego konstantan razvoj u jednom segmentu poslovanja. Činjenica da posjedujete određene sposobnosti koje su na prijašnjem radnom mjestu doprinijele vašem napretku neće biti zaboravljena i uz vašu dokazanu fleksibilnost ponovo će postati vaša najveća prednost.
Kvalitetno pristupiti 'nametnutoj' promjeni znači što realnije sagledati svoju poziciju, kompetitivne prednosti i mogućnosti. Procijenite koja se vaša znanja i vještine apliciraju na različite poslove, koliko ste dobar timski igrač, jeste li dobri u upravljanju timom, da li je vaša jača strana pregovaranje, planiranje ili provođenje projekata. Ako ste iskreni prema sebi, ne biste trebali imati problema u tranziciji na novu ulogu. Progutajte svoj ponos i shvatite promjenu kao novi izazov!
Promjena u karijeri
Upravljanje karijerom
-
Kako (i kada) uspješno delegirati posao?
Dobro osmišljeno delegiranje može znatno pomoći ispunjavanju ciljeva.
-
Privođenje radnog dana kraju… Kako provesti zadnjih deset minuta na poslu?
Mnogi jedva čekaju da sat otkuca kraj radnog vremena, ali ponekad upravo završni trenuci u uredu/radnom mjestu predstavljaju savršeno vrijeme za razbistriti misli i napraviti plan za dalje.
-
Kako do dobre reputacije na poslu?
Preuzmite inicijativu i ponudite pomoć drugima, čak i ako se ne radi direktno o vašem dijelu posla. Nemojte raditi "samo ono što morate". Ali, nemojte pretjerati s dodanim poslom i tempom jer biste mogli izgorjeti, a to ne donosi ništa dobro.
-
5 lekcija iz vrtića koje mogu unaprijediti našu karijeru
Otkrijte kako su osnovne vrijednosti poput međuljudskog poštovanja, samopredstavljanja, kontinuiranog učenja, autentičnosti i timskog rada iz vrtićkih dana itekako primjenjive u dinamičnom svijetu odraslih, posebno u oblikovanju uspješne karijere.
-
Planirali ste dati otkaz, no poslodavac vam sada nudi nove, puno bolje uvjete… Što učiniti?
Situacija postaje posebno kompleksna u trenutku kada smo već primili službenu ponudu od novog poslodavca.
-
10 ključnih pitanja koja biste trebali postaviti poslodavcu na razgovoru za posao
Usprkos tome što mnogi smatraju da je obveza kandidata prilikom razgovora za posao isključivo pružanje suvislih, pametnih i pronicljivih odgovora, stvarnost je ipak ponešto drugačija. Jer, vjerovali vi to ili ne, poslodavci očekuju da ćemo i mi njih nešto priupitati. Time iskazujemo interes, informiranost o tvrtki i znatiželju te ostavljamo pozitivan dojam.