Britanski bi poslodavci, čini se, trebali pomno preispitati svoje načine obuke i dodatnog obrazovanja zaposlenika pošto ih slaba produktivnost zaposlenika godišnje stoji 70 milijardi funta, pokazalo je istraživanje konzultantske tvrtke Proudfoot Consulting.
Prošle su godine poslodavci, kako bi povećali njihovu učinkovitost, na obuku i dodatno obrazovanje zaposlenika potrošili rekordnih 33,3 milijarde funta, no, s obzirom na podatke iz istraživanja, učinkovitost te obuke i dodatnog obrazovanja je više nego upitna.
Istraživanje, koje je provedeno među 800 izvršnih direktora tvrtki iz 19 zemalja, te na temelju dubinskih analiza tvrtki iz 30 zemalja, pokazalo je da britanske kompanije neproduktivno troše najviše vremena od svih ostalih.
Glavni analitičar u Proudfootu, Simon Glynn kaže da je većina obuke i dodatnog obrazovanja u britanskim tvrtkama krivo usmjerena. Većina obuke odvija se u učionicama, a trebala bi se odvijati putem prakse na terenu, ističe Glynn.
Poslodavci bi trebali uzeti u obzir važnost obuke, koju omogućavaju zaposlenicima, za poslovanje tvrtke, a ne da se obuka održava radi sebe same. Obuka bi trebala biti individualno prilagođena sposobnostima zaposlenika i voditi osposobljavanju tog zaposlenika za njegovu ulogu u tvrtki, kaže Joanne Francom, voditeljica ljudskih resursa u tvrtki WP Homes.
Mnoge tvrtke shvaćaju obuku sigurnim preduvjetom za povećanje produktivnosti, no uopće ne mjere učinak obuke na efikasnost zaposlenika, zaključuje Debbie Whitaker iz banke Standard Chartered.
(T.B.)
Izvor:
Personneltoday