Istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji kojim je analizirano 3.700 životopisa, pokazalo je kako 20% životopisa obiluje značajnim lažima.
Istraživanje je provela konzultantska tvrtka The Risk Advisory Group (TRAG), iz koje su izjavili kako ovogodišnji rezultati samo pokazuju koliko kandidati za posao mogu biti beskrupulozni u potrazi za zaposlenjem.
Stručnjaci napominju kako je zbog porasta laži u životopisima, potrebno još više pozornosti posvetiti pregledavanju točnih navoda prilikom selekcijskog procesa, a kako porast laži poprima ozbiljne razmjere, to se više ne bi moglo protumačiti kao tek jednostavna pogreška.
O kakvim je lažnim navodima riječ najbolje pokazuju primjeri životopisa, a u jednom je od njih primjerice kandidat za posao tvrdio kako je tri mjeseca radio u Japanu, nakon čega se vratio u Britaniju. Dodatnom provjerom utvrdilo se kako kandidat i jest bio u Japanu, gdje je uhićen zbog provala i krađa nakon čeg je deportiran u Veliku Britaniju.
Osim toga, zanimljiv je i primjer jednog kandidata koji je tvrdio kako je završio dodiplomski i poslijediplomski studij završio na prestižnim britanskim fakultetima, što je dokazao prikazom kopija diploma. Nakon što je tvrtka nazvala fakultete kako bi provjerila točnost navoda, ustvrdilo se da kandidat nije niti upisao jedan fakultet, već krivotvorio diplomu dok drugi fakultet jest upisao, ali ga nikad nije završio.
Osim navedenog, kandidati uglavnom lažu o razlozima otkaza kod bivšeg poslodavca, svojim kvalifikacijama te čak i kriminalnim dosjeima.
No, osim ovih 20% životopisa s teškim lažima, rezultati istraživanja pokazali su kako više od polovice analiziranih životopisa sadrži, do sada već uobičajene netočne navode, tj. sitnije laži.
(V.K.)
Izvor:
onrec.com