Sve veći broj Japanaca odlučuje se za nastavak rada umjesto za umirovljenje. U zemlji gdje je očekivani životni vijek muškarca 78, a žene 85 godina, što je jedan od dužih u svijetu, službeno se u mirovinu ide sa 60 godina.
Međutim, mnogi stariji Japanci osjećaju se dovoljno zdravima da nastave raditi jer vole svoj posao i zarađeni novac. Kao rezultat takvog mišljenja, japanske tvrtke trenutno uživaju u pogodnostima koje im donosi stariji zaposlenik.
Svjetski poznata japanska tvrtka Yamaha, koja je osim u proizvodnji motocikla vodeća i u proizvodnji muzičkih instrumenata, zbog opisa posla mora imati vrlo vješte radnike. Stoga su u svojoj tvornici klavira, predstavili mentorski program pomoću kojeg stotinu starijih radnika prenosi svoje vještine mlađima.
Direktor Yamahe Hiro Okabe vjeruje da je takav program ključ u očuvanju tradicije vrhunskih proizvođača klavira.
Polovica naših radnika starija je od 50 godina jer smo osamdesetih godina 20. stoljeća, u vrijeme kad je Japan bio veliko tržište za klavire, obučili mnogo ljudi, ali odonda gotovo da i nismo zapošljavali, kaže Okabe koji ohrabruje starije radnike da se povežu s mlađima kako bi ih trenirali. Tako mnogo zaposlenika odlučuje ostati raditi preuzimajući mentorsku ulogu, iako su mogli odabrati umirovljenje.
Japanci se trenutno, ako žele, mogu umiroviti u šezdesetoj godini i primati državnu mirovinu. Međutim, oko 70% muškaraca i 40% žena nastavlja raditi duže od zakonom propisane dobi za umirovljenje, ali Japan ozbiljno razmišlja o podizanju te granice.
Jedan od razloga je veliki broj tzv. baby boomera koji su rođeni neposredno nakon završetka Drugog svjetskog rata, a koji se sad približavaju dobi od 60 godina. Ako se oni naglo umirove, tvrtke će ostati bez svojeg najboljeg osoblja, a isplata državnih mirovina osjetno će porasti.
(T.N.)
Izvor:
BBC