Menadžment operacija ili operations management jedan je od osnovnih elemenata poslovanja, a njegovi alati mogu pomoći i u rješavanju najsloženijih organizacijskih i procesnih problema.
Njegovi autori, dr. Fikreta Bahtijarević-Šiber i dr. Pere Sikavica, definiraju ga definiraju kao upravljanje proizvodnjom, odnosno procesom donošenja odluka u funkciji proizvodnje.
Menadžer operacija odgovoran je za organizaciju cijelog poslovnog procesa, a donosi odluke o razvoju i oblikovanju proizvoda, izboru tipova proizvodnih procesa te dugoročnom planiranju sredstava za rad i ljudskim resursima.
Osnovna zadaća takvog menadžera je osigurati konkurentnost u sve zahtjevnijoj tržišnoj utakmici. U hrvatskoj poslovnoj zajednici menadžment operacija nije novost, no prednosti njegove primjene još nisu dovoljno prepoznate.
Mnogim svjetskim kompanijama upravo je operations management glavno oružje konkurentnosti, a njime postižu znatne uštede te osiguravaju neprestana poboljšanja u svim segmentima poslovanja.
Profesor na Sveučilištu Eastern Michigan dr. Tobias Schoenherr kaže kako je operations management transformacija inputa u output.
"Primjerice, proizvođač automobila koristi inpute poput željeza, stakla, plastike i drugih sirovina, a input je i uloženi rad i energija. Kako će ti inputi biti transformirani u konačan output, u ovom slučaju automobil, odgovornost je menadžmenta operacija", pojašnjava Schoenherr.
On dodaje dodaje kako je odgovornost operations menadžera da procese transformacije učini što efikasnijima, kako bi konačan produkt imao vrijednost koju kupac očekuje.
Isti principi primjenjuju se i u uslužnim djelatnostima, a njihova primjena može pomoći u uspješnijem prognoziranju tržišnih kretanja, doprinosi većem zadovoljstvu klijenata, boljoj organizaciji radne snage i ostalih resursa, kvalitetnijem dizajnu procesa, te inovativnijem dizajnu proizvoda i usluga.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik