Tradicionalne državne i sveučilišne stipendije studentima više nisu toliko atraktivne.
Lako se popune izvrsnim ili socijalno ugroženim studentima, a iznos od prosječnih 600 kuna mjesečno teško da se može usporediti s visinom stipendije koju nudi privatni sektor ili strane fondacije u suradnji s domaćim ministarstvima i veleposlanstvima.
Trenutačno je u Hrvatskoj raspisano više od 100 natječaja za strane stipendije, a rokovi im istječu u ožujku, travnju i svibnju.
Najbrojnije su stipendije za odlazak u SAD, Njemačku i Austriji, no ima ih i za Mađarsku, Veliku Britaniju, Japan i Kinu.
Prednost stranih stipendija, koje se kreću od 10.000 do čak 100.000 eura godišnje - što je zemlja dalja i stupanj studija viši, u pravilu je i viša stipendija - osim iznosa, mladima je i pustolovina.
Studenti sve više proučavaju i natječaje domaćih tvrtki, koji su i jednostavniji. Privatni sektor u Hrvatskoj postupno sve više shvaća da nije sve u ocjenama, pa je uvjet za natječaj za njihove stipendije prosjek ocjena iznad 3,5 a životna starost pomaknuta do 35 godina.
Stipendije nude Privredna banka Zagreb, HEP Proizvodnja d.o.o., Ericsson Nikola Tesla d.d., Pliva Hrvatska d.o.o., Zagrebački velesajam, Končar - Energetski transformatori d.o.o. i niz drugih.
Ericsson Nikola Tesla je za ovu akademsku godinu raspisao natječaj za doktorski studij, za financiranje znanstvenog usavršavanja mladih znanstvenika iz telekomunikacije, računarstva i radiokomunikacija. Tražili su se mladi do 35 godina, a nudila stipendija od 10.000 eura.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa svake godine raspisuje natječaj za oko 3.000 studenata, od njih ukupno 150.000, u mjesečnom iznosu od 500, 700 i 800 kuna.
Glasnogovornik Ministarstva Božo Pavičin kaže da trenutačno njihovu stipendiju prima više od 10.000 studenata.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik