Povećanju nadnica u Kini pridonijet će novi Zakon o radu (The Labor Contract Law - LCL) donesen potkraj lipnja, koji će na snagu stupiti od siječnja sljedeće godine i dopunit će postojeći, koji je bio previše općenit i nije propisivao osnovne parametre.
Novi zakon zahtijeva da ugovor o radu obavezno bude u pisanom obliku i da sadržava parametre kao što su radni sati, dani odmora, doprinosi za osiguranje te naknade u slučaju otkaza.
On nastoji osigurati i veću sigurnost i kontinuitet zapošljavanja te smanjiti broj ugovora na određeno vrijeme te poboljšati uvjete i trajanje pokusnoga rada. Nadnica za to vrijeme mora iznositi biti 80% od redovite za taj posao.
Novi je zakon u Kini izazvao mnogo reakcija sa svih strana, posebice stranih ulagača. Usprkos lobiranju multinacionalnih kompanija i izbacivanju nekih odredbi koje im nisu bile po volji, novi zakon svejedno otežava položaj industrijalaca i napokon daje više prava i jamčiti dugoročnu sigurnost kineskim radnicima.
Mnogi kažu da će poljuljati status Kine kao zemlje s najnižim nadnicama i rezultirati premještanjem proizvodnje u druge azijske države sa slabijim radnim zakonodavstvom, primjerice u Indiju, Pakistan te čak Afriku.
Kineski radnici ni prema novom zakonu neće smjeti organizirati štrajk, ali radni sporovi pokazuju pozitivan trend za njih.
Kineski dužnosnici naglašavaju da 50% proizvoda u Kini proizvedu strani ulagači i da je čak 60% proizvoda za izvoza izrađeno i provjereno prema standardima koje su postavili strani ulagači ili strani kupci te da je odgovornost i na njima.
Osim toga, povećanje nadnica kineskih radnika u posljednje vrijeme dodatno će kineske proizvode učiniti neatraktivnima Zapadu.
Tako je, primjerice, kineski radnik Zhang u veljači dobivao 1,32 centa po biciklističkom sjedalu koje je napravio; u kolovozu ove godine nadnica mu se povećala na 1,45 centi. Iako mali, pokazuje znatnu promjenu. Umjesto 197 dolara koliko je zarađivao u veljači, Zhang danas zarađuje 263 dolara na mjesec, od čega je samo manji dio rasta posljedica povećanja njegove produktivnosti, a ostatak se odnosi na porast nadnice.
Vlasnici tvornica i stručnjaci tvrde da je sve teže pronaći sposobne mlade ljude jer je politika 'jednog djeteta' rezultirala današnjim manjim brojem ljudi u dobi od 20 do 24 godine.
(A.T.)
Izvor:
Lider