U mnogim razvijenim zemljama stotine milijuna baby bommera koji se približavaju godinama umirovljenja ili su već u mirovini zabrinuti su za svoje financijsko stanje te ne znaju kome bi se obratili za pomoć.
Daleko od planiranih "godina uživanja" nakon umirovljenja, starije osobe u SAD-u, Europi i Aziji teško spajaju kraj s krajem.
Naime, drugo godišnje istraživanje o umirovljenicima koje je provela Hartford Financial Group pokazuje da osobe starije od 45 godina u Velikoj Britaniji, SAD-u, Njemačkoj, Japanu i Južnoj Koreji dijele gotovo jednaku zabrinutost za svoju budućnost i sigurnost, a najzabrinutiji su oni u Japanu.
Tako je gotovo 90% Japanaca u starijoj dobi donekle ili u potpunosti zabrinuto za svoju budućnost, za kojima slijedi gotovo 80% zabrinutih Amerikanaca.
U Velikoj Britaniji, gotovo je dvije trećine starijih radnika zabrinuto za visinu svojih mirovina, a konzultantska tvrtka Aon Consulting izvijestila je da je britanski mirovinski sustav potpuno neadekvatan. Naime, prema njihovim podacima britanske su državne mirovine najniže u cijeloj Europi te iznose tek 17% prosječne plaće, za razliku od prosječnih europskih 57 posto.
Međutim, unatoč strahovanjima samo je mali postotak osoba poduzeo mjere kojima bi sebi u budućnosti osigurao veća financijska primanja, poput ulaganja ili pokretanja vlastitih tvrtki. Stručnjaci objašnjavaju da ljudima nedostaje samopouzdanja te upravo zbog toga sve glasnije strahuju za svoju budućnost, ali se teško ili uopće ne odlučuju na rizik, posebice financijski.
Strah od rizika posebno je izražen u Aziji gdje je 80% osoba u Sjevernoj Koreji te 70% u Japanu nesklono rizičnim ulaganjima. Međutim, rizika se kloni i 60% Britanaca te 40% Amerikanaca.
Istraživanje je pokazalo kako se brige budućih i sadašnjih umirovljenike razlikuju od zemlje do zemlje. Imati dovoljno novaca za ugodan život važnije je umirovljenicima u Britaniji i SAD-u, nego onima u Njemačkoj i Aziji, a kvalitetno zdravstveno osiguranje i jednostavan pristup zdravstvenim uslugama glavna je preokupacija baby boomera u Sjevernoj Koreji, Njemačkoj, SAD-u i Japanu. (V.K.)
Izvor:
management-issues.com