Ukoliko vaša kompanija još nema izgrađen identitet, razmislite o viziji, odnosno misiji koja će odrediti nastup na tržištu i diferencirati vas među konkurencijom.
3 babice svake tvrtke su njena svrha, vizija i misija. Svrha je razlog samog postojanja neke organizacije. Vizija označava dugoročnu težnju razvoja kompanije u odnosu na subjekte u njenoj okolini, primjerice; lider na tržištu farmaceutskih proizvoda. Misija obuhvaća skup ciljeva koji će svojim ostvarenjem potaknuti ostvarenje vizije.
Mnoge kompanije misle da je ovo troje dovoljno popisati pa će se već zadani ciljevi ostvariti. Međutim, viziju treba sažeto i što realističnije uobličiti u izjavu kako bi bila smislena i jasna svim zainteresiranim subjektima; dioničarima, zaposlenicima, klijentima, javnosti. Greška koju tvrtke čine jest preuzimanje tuđih vizija uz blage preinake, pa danas tako postoji mnoštvo tvrtki koju su u želji da se razlikuju zapravo postale iste. To uzrokuju neodređeni izrazi, dvosmislenost, neusredotočena poruka, a rezultat su površnog pristupa sastavljanju izjave.
Vizija
Za izjavu o viziji treba oformiti radnu skupinu koja obuhvaća ljude s vrha organizacije, a u njoj će uobličiti profesionalni izazov svojim zaposlenicima. Izjava o viziji sadrži podatak o trenutnoj poziciji tvrtke i kako je percipirana među svojim zainteresiranim stranama i u javnosti. Zatim se prelazi na želje; kako organizacija treba napredovati , što želi postati i što će konkretno raditi. Primjer; je u doba kada je još bila samo proizvođač motocikala u svojoj viziji imala postizanje globalnog ugleda i uspjeha kao proizvođač automobila. Nasuprot tome, se preširoko odredio kao prijevoznička tvrtka.
Misija
U izjavi o misiji pred organizaciju se postavljaju konkretni i dinamični ciljevi. Ako se u viziji spominje 'liderstvo', treba definirati što ono znači za tvrtku, ako teži 'vrhunskoj kvaliteti proizvoda' treba odrediti koje su to kvalitete i što kupci žele i sl. Dobivanjem odgovora na stavke iz vizije može se pristupiti nacrtu misije te ga usmjeriti prema zaposlenicima. Jednom kad je radna verzija gotova, poželjno je da ga rukovodstvo tvrtke podijeli u širem krugu kako bi se dobila različita mišljenja, prijedlozi te uvidio stupanj identifikacije. Cilj je skratiti tekst što je više moguće, ali opet da zadrži svoju izvornu misao.
Tek u tandemu s vizijom ovo dvoje predstavlja strateški okvir kompanije. Valja imati na umu da se okolnosti mijenjaju, te ne bi bilo loše svake godine provjeriti kako kompanija 'diše' , odnosno da li se organizacijska kultura promijenila te te promjene uvesti i koristiti kao public relations elemente.