Brza računala i širokopojasne veze postale su toliko jeftine i istovremeno pouzdane da postaje svejedno na kojem se mjestu određeni poslovi obavljaju. Jedan od takvih poslova je i pružanje telefonske podrške korisnicima.
To otvara velike mogućnosti u zapošljavanju osoba s invaliditetom. Pogotovo ako se uzme obzir da je napredak tehnologije uvelike pomogao da se i osobe s invaliditetom lakše služe računalima. Tako danas imamo programe koji slijepim osobama omogućavaju da koriste tipkovnicu umjesto miša ili "prevoditelje" koji pretvaraju tekst u zvuk.
Ne postoje točne statistike koje bi pokazale koliko osoba s invaliditetom u Americi radi na telefonskom pružanju podrške korisnicima, ali u tvrtki IDC koja se bavi istrašivanjem tržišta smatraju da se radi o brojci oko 120,000 agenata (i onih s invaliditetom i onih potpuno zdravih) koji cijeli svoj posao, za outsourcing tvrtke, obavljaju kod kuće. Do 2010. očekuje se rast tog broja na 300,000.
Ovakvi poslovi relativno su dobro plaćeni – od 10 do 14 dolara po satu, pa sve do 20 koliko primaju oni agenti koji rade "na proviziju". Tvrtke takve uposlenike tretiraju kao vanjske suradnike, bez beneficija, ali ipak mnogim agentima s invaliditetom plaćaju zdravstveno osiguranje.
Iako primaju plaće veće od agenata koji sličan posao obavljaju u Indiji kamo su mnoge tvrtke preselile svoje pozivne centre zbog jeftinije radne snage i smještaja, tvrkama se investiranje u američke agente s invaliditetom ipak isplati jer se korisnici često žale kako strani agenti slabo govore engleski jezik.
(V.B.)
Izvor:
New York Times