Ako vas posao ikada nanese u Indoneziju, preporučljivo je da se prije puta informirate o povijesti, zemljopisnim obilježjima, običajima i poslovnoj kulturi te zemlje. Ovdje donosimo nekoliko savjeta koji bi vam mogli pomoći pri poslovanju u toj zemlji.
Što se ugovaranja poslovnog sastanka tiče, sastanak s predstavnicima velikih indonezijskih tvrtki trebali biste ugovoriti najmanje tjedan dana unaprijed. To neće biti potrebno ako se sastajete s predstavnicima ostalih organizacija, koji su vas voljni primiti i ako im se obratite dan –dva unaprijed.
Uobičajeno radno vrijeme u Indoneziji je od 9 do 17 sati, od ponedjeljka do petka, a subotom se radi do 13 sati. Većina državnih institucija i ureda otvorena je od 10 do 15 sati.
Imajte na umu da, iako se poslovne aktivnosti većinom obavljaju na engleskom jeziku, Indonežani će cijeniti ako se pokušate koristiti službenim jezikom zemlje – Bahasa Indonesia, a komunikacija s državnim dužnosnicima i službenicima odvija se isključivo na tom jeziku. To vam ne bi trebalo predstavljati veći problem jer prevoditelje koji dobro govore engleski jezik u Indoneziji nije teško naći.
Odnos Indonežana prema vremenu je drugačiji od onoga na zapadu. Zbog koncepta "rastezljivog vremena" koji je popularan u toj zemlji, Indonežani malo važnosti pridaju točnosti i poštivanju rokova. Stoga je važno da u poslovanju s njima budete vrlo strpljivi.
Uz to, tempo poslovnih pregovora je mnogo sporiji od onog na zapadu, a upamtite da Indonežani ne vole da ih se požuruje. Također, hoće li Indonežanin biti točan, često ovisi o njegovom statusu u organizacijskoj hijerarhiji. Na primjer, podređeni nikada ne smije zakasniti na sastanak s nadređenim, dok je gotovo obvezno da nadređeni osobu nižeg ranga pusti da čeka.
Od vas se, kao posjetitelja i zapadnjaka, očekuje da na vrijeme dođete na sve poslovne sastanke. Posebice je to važno ako vaš indonezijski poslovni partner smatra da je na društvenoj ljestvici iznad vas. Ponekad tako Indonežani mogu kasniti i do dva sata, stoga je preporučljivo da na sastanak sa sobom ponesete knjigu ili nešto s čim ćete se zabaviti ukoliko vas poslovni partner pusti da ga čekate.
Što se odijevanja tiče, imajte na umu da u je u Indoneziji tijekom cijele godine vruće i vlažno. Stoga je najbolji izbor odjeća od prirodnih materijala kao što su pamuk i lan. Kišna sezona traje od studenog do svibnja pa je dobro ponijeti kišobran, koji vam može poslužiti i kao zaštita od sunca. Pošto je Indonezija većinom islamska zemlja, preporučljivo je odjenuti se konzervativno. Najbolji izbor su sako i kravata, a za sastanak s državnim dužnosnicima obvezni su odijelo i kravata. Žene bi trebale nositi bluze koje pokrivaju barem nadlaktice i haljine koje pokrivaju koljena ili duže.
Dvije velike društvene promjene koje su se u Indoneziji dogodile od pada predsjednika Suharta su sloboda izražavanja i sloboda tiska. Indonežani su vrlo otvoreni u izražavanju mišljenja o mnogim kontroverznim temama, no, vi kao gost trebali biste izbjegavati otvaranje takvih tema ili izražavanje kritike.
Poželjne teme a razgovor:
Također, ako ste pozvani u dom svog poslovnog partnera, ili vas on posjeti u vašem uredu očekuje se da mu u čast te prigode nešto poklonite, isto kao i kad se želite nekome zahvaliti na učinjenoj usluzi.
Ako svom partneru poklanjate neki prehrambeni proizvod, što se u Indoneziji iznimno cijeni, pazite da muslimanima ne poklanjate alkohol ili svinjske prerađevine, a hindusima kravlje.
Izbjegavajte donošenje hrane ako ste pozvani na večeru jer time poručujete da vaš domaćin ne može osigurati dovoljno hrane, što je uvreda. Umjesto toga, dan nakon večere pošaljite slatkiše ili košaru voća kao zahvalu.
Otvaranje i odmotavanje dara ispred darivatelja smatra se nepristojnim i poručuje da je netko nestrpljiv i pohlepan.
Indonezijski običaji zahtijevaju da ako poklanjate nešto ženi, kažete da joj to šalje vaša supruga, jer bi se inače moglo protumačiti da prema njoj imate romantične namjere.
(T.B.)
Izvor:
Executiveplanet