Sudeći prema popularnom stereotipu, tipičan MBA diplomant izravno cilja na najbolje plaćene pozicije u financijskom ili konzultantskom sektoru prije nego prođe nemilosrdan put po hijerarhijskoj ljestvici. Ispravno? Ipak, nije uvijek.
Opsežno istraživanje koje je u SAD-u provela profesionalna studentska organizacija Association of MBA´s, koja također sudjeluje u radu poslovnih škola, otkrilo je kako je realni svijet edukacije visokopozicioniranih menadžera puno kompliciraniji te promjenjiv.
Primjerice, rezultati pokazuju kako je 9% osoba koje su završile MBA studij, 6 do 10 nakon diplome radilo u relativno slabo plaćenom javnom sektoru.
Gdje su nestali svi oni grabežljivci za novcem kako ih opisuje stereotip, pitaju se u Association of MBA´s, koja inače opunomoćuje oko 110 institucija u više od 40 zemalja.
Još jedan stereotip koji je narušen rezultatima istraživanja tiče se uvjerenja kako su financije i konzalting najpogodniji sektori za uspjeh osobe s MBA diplomom.
Istraživanje je pokazalo kako osobe s MBA diplomom, zaposlene u tim sektorima imaju prosječne osnovne plaće od oko 123.300 dolara, što uopće nije loše, ali je manje od onih koje rade u farmaceutskoj industriji i primaju 133.150 dolara ili onih u IT industriji koji primaju 139.271 dolar godišnje.
Istraživanje je također pokazalo kako osobe s MBA diplomom zarađuju mnogo više novaca radeći za neku tvrtku, nego kad pokušavaju sami zaraditi bogatstvo. Tako primjerice, dok je prosječna plaća ispitanih izvršnih direktora iznosila 200.700 dolara, ekvivalent samozaposlenih osoba s MBA diplomom iznosio je tek 81.600 dolara.
Rezultati pokazuju kako se unutar tvrtki, na nekim odjelima lakše probiti nego na drugim, pa su tako prosječne osnovice u višem menadžmentu iznose 142,600 dolara, dok se u odjelu istraživanja i razvoja isplaćuju najniže prosječne osnovice od 69.400 dolara.
Međutim, to je djelomično i zato što sve osobe s MBA diplomom, što duže rade, teže ulasku u visoki menadžment. Dokazuje to i podatak kako je 22,1% studenata koji su diplomirali prije tri do pet godina, radilo u visokom menadžmentu, dok je onih koji su diplomirali prije šest do deset godina u visokom menadžmentu 38,1 posto.
Ali tvrtke koje uoče da mladi menadžer pohađa MBA studij, boje se da bi on mogao preći u drugu tvrtku, što se često i pokaže ispravnim – 36,7% osoba koje su završile MBA promijenile su posao u roku godine dana, a još 24,6% u prve dvije godine.
Općenito, istraživanje je pokazalo da su plaće MBA diplomanata još uvijek ispod razne onih iz kasnih devedesetih, ali nisu manje nestabilne.
Za one koji su diplomirali u Velikoj Britaniji, osnovan plaća je prošle godine bila niža za 1,4% no to je uglavnom bila posljedica povećanih bonusa i ostalih povlastica.
(V.K.)
Izvor:
CNN