Najmnogoljudnije svjetske zemlje muku muče s nedostatkom kvalificirane radne snage.
Istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u The Economistu, kao najveći poslovni problem na koji upozorava 600 čelnika multinacionalnih kompanija u Aziji, navodi nedostatak stručnjaka.
U brzorastućim ekonomijama talenti su razgrabljeni, a edukacija manjkava, s obzirom na rapidne promjene vještina koje se traže u poslu. Škole i sveučilišta ne uspijevaju se tome prilagoditi.
S deregulacijom u zračnom prometu otvaraju se, primjerice, brojne zrakoplovne kompanije kojima strahovito nedostaju piloti.
Indija danas ima manje od 3.000 pilota, a do 2025. godine trebat će ih najmanje 12.000. Kini će trebati prosječno 2.200 novih pilota na godinu, čak 40.000 do 2025. godine.
Velik je i odljev kadrova. Naime, Philippine Airlines izgubili su 75 pilota za prekomorske letove u posljednje tri godine, a Kina pokušava primamiti pilote iz ostalih zemalja, primjerice, Brazila.
Slično je i s pravnicima i sucima, što bi moglo poremetiti normalan tijek poslovanja. U Kini koja ima 1,3 milijarde stanovnika, radi otprilike 122.000 odvjetnika, 70.000 manje nego u Kaliforniji s 37 milijuna stanovnika.
Manjka i liječnika i medicinskog osoblja, računovođa, menadžera, tehničkog osoblja. Posebno se to odnosi na informatičku tehnologiju u kojoj manjka stručnjaka, pa čak i u Indiji, čiji informatičari prednjače u svijetu.
Indijski informatički div Nasscom ustvrdio je da bi im do 2010. godine moglo nedostajati 500.000 IT profesionalaca.
Tvrtke se bore za obećavajuće studente, tako da i mladi softverski inženjeri mogu očekivati plaću od 45.000 dolara na godinu.
Velik je i problem "odlijeva mozgova". Između 1978. i 2006. godine više od milijun Kineza otišlo je studirati u inozemstvo, od čega ih se otprilike 70% nije vratilo u zemlju.
(A.T.)
Izvor:
manager.hr