Selekcijski intervju najčešće je ključni dio selekcijskog procesa. Tijekom intervjuiranja procjenjuje se cjelokupno odgovaranje kandidata poziciji – znanja, iskustvo, kultura, ponašanja, verbalna i neverbalna komunikacija, primjeren izgled, stavovi, ambicije i ideje, način na koji se pristupa konkretnim radnim zadacima, kako bi kandidati djelovali kao članovi tima, kako bi vodili tim.
Mogu se uključiti i pitanja o privatnom životu poput hobija i interesa te o svemu što poslodavcu pomaže u stvaranju što potpunije slike o kandidatu /kandidatkinji. Ipak, prilikom pripremanja intervjua, važno je imati na umu da je po Zakonu o radu pri zapošljavanju zabranjena diskriminacija kandidata na temelju spola, bračnog stanja, rase, dobi, jezika, vjere i drugih karakteristika koje nisu
odlučujući uvjet u obavljanju posla pa stoga ova pitanja treba izbjegavati.
Dakle, glavna područja koja trebate istražiti su:
• radno iskustvo
• postignuća na prijašnjim radnim mjestima
• obrazovanje
• znanja i vještine
• osobnost
Primjer selekcijskog intervjua za poziciju Tajnik/ca generalnog direktora.
Istraživanja pouzdanosti i valjanosti intervjua kao selekcijske metode pokazala su da njegova kvaliteta ovisi o stupnju strukturiranosti. U strukturiranom intervjuu svim kandidatima postavljaju se ista pitanja, formulirana prema zahtjevima konkretnog radnog mjesta. Strukturirani intervju nastoji stvoriti što objektivnije uvjete: svi kandidati ispitani su po istim kriterijima i svima je pruženo jednako vrijeme za predstavljanje.
Stoga, ukoliko želite prikupiti dovoljno informacija potrebnih za donošenje dobre odluke
o zapošljavanju – pripremite se za intervju!
Popis standardnih pitanja za selekcijski intervju može vam pri tome pomoći.