Volonter je osoba koja se nakon završenog školovanja (obrazovanja) za određeno zanimanje nalazi na praktičnom radu ili stručnom osposobljavanju kod poslodavca, i to za one poslove za koje je stručni ispit ili radno iskustvo utvrđeno određenim zakonom ili drugim propisom uvjet za obavljanje poslova određenoga zanimanja.
Primjerice, to je slučaj za polaganje pravosudnog ispita, ispita za ovlaštenog revizora, određenog majstorskog ispita, itd. Razdoblje volonterskoga rada ubraja se u pripravnički staž i radno iskustvo utvrđeno kao uvjet za rad u određenom zanimanju. Volonterski rad može trajati najduže koliko traje pripravnički staž, a to je prema članku 35. Zakona o radu najduže godinu dana (osim ako drugim zakonom nije drugačije određeno).
Međutim, volonter za svoj rad NE prima plaću. Također, volonter nema pravo niti na naknadu plaće kada ne radi iz opravdanih razloga (bolovanje, godišnji, dopust, itd.).
Što se mora plaćati za volontera
Volontera se prijavljuje na mirovinsko i zdravstveno kao i svakog radnika.
Za volontera se plaćaju sljedeći obvezni doprinosi:
Slijedom navedenog, za volontera se obračunavaju doprinosi ukupno 35,5% mjesečno. Osnovica za obračun doprinosa je zakonski propisana najniža mjesečna osnovica koja za 2005. godinu iznosi 2.080,75 kuna. Dakle, trošak doprinosa u 2005. godini za volontera, koji radi kod poslodavca puno radno vrijeme, iznosi 738,66 kuna mjesečno (2.080,75 x 35,5%).
Sa volonterom moguće je sklopiti i ugovor na nepuno radno vrijeme (primjerice 4 sata dnevno). U tom slučaju, i doprinosi se plaćaju u manjem iznosu. Odnosno, ukoliko volonter radi samo kod jednog poslodavca nepuno radno vrijeme, osnovica za plaćanje doprinosa mirovinskog osiguranja, utvrđuje se razmjerno satima rada u odnosu na puno radno vrijeme, dok se osnovica za plaćanje doprinosa za zdravstveno osiguranje utvrđuje u visini najniže mjesečne osnovice.
Mogućnost isplate neoporezivih naknada
Iako volonter nema pravu na plaću, moguće mu je isplatiti neoporezivo:
Ako se volonteru isplaćuju isplaćuje određena naknada (primjerice potpora, naknada za dobro obavljeni posao i dr.) tada se takva isplata smatra drugim dohotkom (za što je potrebno obračunati doprinose za MIO 20% odnosno I. stup 15%+ II. stup 5%, zdravstveno 15%, porez na dohodak 25% + prirez), tj. obračunava se sve kao i kad se isplaćuje honorar po ugovoru o djelu.
Kako sastaviti ugovor o volonterskom radu
Na volontera se primjenjuju sve odredbe o radnim odnosima prema Zakonu o radu, osim odredbi o sklapanju ugovora o radu, plaći i naknadi plaće.
Tako primjerice, volonter ima pravo na dnevnu pauzu (stanku) u trajanju najmanje pola sata, pravo na godišnji odmor najmanje 18 dana, bolovanje, plaćeni dopust, itd., ali nema, kao što je već rečeno, pravo na naknadu plaće.
Sadržaj ugovora o volonterskom radu nije naveden u Zakonu o radu, ali je propisano da se mora sklopiti u pisanom obliku. Ugovor o volonterskom radu je ugovor na određeno vrijeme. S obzirom da volonter ima sva prava iz radnog odnosa (osim prije pobrojanih), ugovor o volonterskom radu trebao bi sadržavati:
S obzirom da je ugovor o volonterskom radu na određeno vrijeme, može ga se otkazati, prije isteka vremena na koji je ugovoren, samo ako je ta mogućnost predviđena u ugovoru.
Autorica: Milena Kuprešak
(V.K.)
Izvor: