Prije nego krenete na poslovni put u Kinu, ne bi bilo loše da proučite aspekte kineske kulture, povijesti i zemljopisa. Vaš domaćin će pogotovo cijeniti vašu inicijativu ako naučite pravovremeno upotrebljavati nekoliko kineskih fraza.
Na dogovoreni sastanak nemojte kasniti jer se kašnjenje smatra uvredom u kineskom poslovnom svijetu. Najbolje vrijeme u godini za poslovni sastanak su travanj, svibanj i lipanj te rujan i listopad.
Uredi rade od 8 ujutro do 5 popodne od ponedjeljka do subote. Većina kineskih zaposlenika od 12 do 14 sati uzima pauzu za ručak tako da za to vrijeme ništa ne radi, uključujući telefonske govornice i dizala.
Također pripazite da ne dogovarate sastanke za vrijeme državnih blagdana, kineske Nove godine i Dana državnosti zbog kojeg mnogi uredi cijeli tjedan ne rade.
U Kini će Vam sigurno trebati prevoditelj kako bi razumjeli što se govori na sastancima. Dok govorite, koristite kratke, jednostavne rečenice kako bi vas svi ostali mogli razumjeti.
Svoju prezentaciju ćete morati pokazati različitim razinama organizacije. Prije nego dolazite, pripremite barem 20 kopija svoje prezentacije za distribuciju. Poželjno je da su štampani materijali crno-bijeli, jer se bojama pridaje poseban značaj u ovoj kulturi, često negativan.
Komunizam je u ovoj državi dominantan tako da će svi empirijski dokazi biti prihvaćeni samo ako nisu u kontradikciji s komunističkom doktrinom.
U kineskoj poslovnoj kulturi važno je shvatiti koncept "čistog obraza" koji određuje reputaciju i status osobe. Ukoliko bi izazvali nezgodnu situaciju ili izgubili pribranost, posljedice bi za pregovore mogle biti fatalne.
Na posjetnicama, osim što bi trebale biti štampane na kineskom s jedne strane, po mogućnosti lokalnom dijalektu, također trebate napisati koju funkciju imate u tvrtki u kojoj radite. Preko posjetnica, kojih bi trebali imati mnogo sa sobom, Kinezi će vidjeti koja osoba u Vašem pregovaračkom timu je zadužena za donošenje odluka.
Kineski poslovni ljudi negativne odgovore smatraju nepristojnima, tako da umjesto "Ne" slobodno odgovarajte "Možda", "Razmislit ću o tome" ili "Vidjet ćemo", a poslije uđite u detalje. Kad vaš sugovornik pristojno, ili čak entuzijastično odgovara "Nije velik problem" ili "Problem nije ozbiljan", često misli da još uvijek postoje problemi u poslovanju.
Poželjne teme u razgovoru:
Što darivati?
Moderna kineska poslovna kultura zabranjuje darivanje. Takva gesta se smatra podmićivanjem, koje je zakonom zabranjeno. Ukoliko želite ipak darivati nekoga, morat ćete to učiniti privatno, bez poslovnog okruženja.
(T.K.)
Izvor:
executiveplanet