Kako se potražnja za kvalificiranim i talentiranim radnicima u SAD-u sve više povećava, tvrtke u nekim industrijama spremne su im ponuditi i veće plaće. Osim toga tvrtke im često nude i dodatne pogodnosti kao što su bonusi, udio u profitu te novčanu potporu za preseljenje ili unajmljivanje automobila, kaže Marc Karasu, stručnjak za ljudske resurse u Yahoo-u.
"Rat za talentirane radnike" ne odvija se u svakoj grani industrije, naglašava Karasu, ali je očit u informatičkoj tehnologiji, računovodstvu i zdravstvu, a traženi su i kvalificirani tvornički radnici te inženjeri.
Zbog takvog načina privlačenja zaposlenika, često dolazi do nejednakosti u plaćama između novih zaposlenika i onih koji su posao dobili ranije ali pod slabijim uvjetima, jer potražnja nije bila toliko velika, pa je i cijena zapošljavanja radnika s jednakim kvalifikacijama bila niža.
Dobre tvrtke reagirat će na takvu razliku u plaćama između starih i novih zaposlenika s jednakim kvalifikacijama i pokušat će ju smanjiti, kaže David Russo s američkog jobsitea PeopleClick.com. Ako su pametne, dodaje Russo, tvrtke će zaposlenicima s dužim stažem ponuditi kompenzaciju kako bi njihove plaće uskladile s njihovom sadašnjom cijenom na tržištu rada.
No u svojih 40 godina koliko se bavi ljudskim resursima, Russo je, kaže, primijetio da samo oko 20% kompanija poduzima takve proaktivne mjere.
Mnogo je vjerojatnije da će tvrtke jednostavno čekati da se stariji zaposlenici sami oglase, što, naglašava Russo, dovodi do toga da istovremeno, s privlačenjem novih zaposlenika, one s dužim stažem u tvrtci tjeraju da potraže drugi posao i pokušaju postići bolje uvjete u nekoj drugoj tvrtci.
A to kompanijama uzrokuje veće troškove, jer kako bi zamijenila zaposlenika novim, troškovi tvrtke, ističe Russo, prosječno iznose jednu i pol plaću dosadašnjeg zaposlenika, a potroši se i 53 dana dok se novi zaposlenik uhoda u posao.
(T.B.)
Izvor:
CNNMoney