Kad je riječ o ravnopravnosti žena na poslu Njemačka je među zemljama koje s time imaju još dosta problema.
Žene još uvijek obavljaju slabije plaćene poslove i bez obzira što mnoge od njih u međuvremenu imaju znatno više kvalifikacije od njihovih muških kolega, one imaju slabije izglede za postizanje uspješne karijere.
Znanstvenici s Tehničkog sveučilišta u Darmstadtu proveli su ispitivanje o ravnopravnosti žena i muškaraca u jednoj klasičnoj muškoj domeni - u tehničkim i prirodno-znanstvenim zvanjima.
Na uzorku od otprilike 9.000 zaposlenih žena koje su studirale kemiju, informatiku, fiziku ili inženjerske znanosti pokazalo se kako se većina njih ne osjeća priznatima, da imaju slabije izglede za uspješne karijere, a nerijetko rade u strukama koje nemaju veze s njihovim studijem.
U ovoj se studiji objašnjava još jedan fenomen. Naime, tijekom posljednjih desetljeća u visokokvalificiranim zvanjima nametnulo se načelo totalne identifikacije sa zvanjem, što se manifestira prije svega u produljenom radnom vremenu. Taj zahtjev muškarci mogu daleko lakše ispuniti nego žene, jer je njihova životna situacija različita od njihovih kolega. Većina zaposlenih žena žive s muškarcima koji su isto tako zaposleni, ili pak žive same - ukupno oko 20% njih, dok većina muškaraca živi s partnericama koje nisu zaposlene.
Rezultati studije također pokazuju kako su žene koje imaju djecu uspješnije od žena koje nemaju djecu.
Ženama se ne isplati odustajati od djece, jer njihove poslovne šanse time nisu ništa bolje. Problem je u tome što u područjima prirodnih znanosti i inženjerskih zvanja vlada radna kultura koja je tipična za muške domene i to nije nešto što se svjesno kontrolira, kaže profesorica Baerbel Krais, voditeljica studije o ravnopravnosti muškaraca i žena u tehničkim i prirodno-znanstvenim zvanjima.
Osim toga, studija ukazuje na to da žene koje u inženjerskim zvanjima rade samostalno, imaju više uspjeha od žena koje su zaposlene u tvrtkama u kojima većinom rade njihovi muški kolege.
Pa iako je u međuvremenu porastao broj žena zaposlenih u tehničkim i prirodno-znanstvenim zvanjima, to još uvijek nije dovelo do promjene radne kulture u tim sredinama.
(V.K.)
Izvor:
DW