Brze promjene u hrvatskom sustavu zdravstva zahtjevaju tzv. health management, nove školovane profesionalce koji potpuno razumiju procese u zdravstvu i organizacijske probleme te imaju znanja i vještine koje im omogućavaju upravljanje zdravstvenim ustanovama.
Zdravstvo u Sjedinjenim Državama u potpunosti funkcionira na tržišnom principu zbog čega je s druge strane Atlantika takozvani health management najrazvijeniji. Na Internetu su dostupna financijska izvješća za svaku američku bolnicu koja drži do sebe, a bolnice nerijetko funkcioniraju u sklopu velikih kompanija ili fondova koji imaju i osiguravateljsku kuću.
Bolnice vode višečlane uprave, visokoeducirani menadžeri koji financije imaju u malom prstu. Pogreške u poslovanju ne opraštaju se tako lako, zbog nekoliko stotina dolara slijedi smjena, što upravitelje zdravstvenih ustanova preko Atlantika prisiljava na kontinuiranu edukaciju u vrhunskim ustanovama.
Međunarodni poslijediplomski program MBA (Masters of Business Administration) još je najpopularniji obrazovni program osobama na vodećim pozicijama u kompanijama, ali i u javnim ustanovama, uključujući i zdravstvo. Program su osmislili Amerikanci, no već više godina MBA postoji i u Europi, uključujući Hrvatsku.
U Hrvatskoj je edukacija na polju menadžmenta u zdravstvu praktički u povojima - zasad postoje samo dva specijalizirana studija u Zagrebu i Rijeci, jedan dodiplomski i jedan poslijediplomski.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik