E-obrazovanje danas je sasvim normalan način učenja u kojemu nastavnik i polaznik koriste informacijsku tehnologiju za komunikaciju prijenos sadržaja ili pak provjeru znanja.
I dok se u Europi ili Sjedinjenim Američkim Državama na taj način može steći diploma stručnog ili akademskog stupnja, u Hrvatskoj je e-obrazovanje još u povojima iako posljednjih par godina znatno raste.
Tako, primjerice, kod nas brokersku diplomu možete dobiti putem Interneta. Nakon što se osoba registrira na internetskoj stranici, literatura za ispit postaje dostupna no samo na određeno vrijeme, a brokersku diplomu izbacuje računalo.
Nakon dva mjeseca izlazi se na ispit, koji se ne piše na bijelom papiru već na računalu. Ispit je pripremljen na taj način da je potrebno upravo dva sata da ga se riješi, tako da nema puno vremena za razmišljanje. Ili znaš ili ne znaš. Točno za dva sata računalo se gasi, a rezultat se tiska, da bi kasnije prava diploma došla poštom na kućnu adresu.
"U Hrvatskoj na žalost stupanj informatizacije nije na američkoj ili europskoj razini. Uz to, prepreka je i sama svijest o učenju putem računala koje je novo i u kojem ljudi nemaju iskustva, a samim time i teže se odlučuju na takav način edukacije", objašnjava Igor Kundić, voditelj prodaje Algebre.
Smatra da se proces prilagodbe ne može dogoditi preko noći, nego je potrebno duže vrijeme da se društvo prilagodi takvom načinu učenja.
Uz to, u Hrvatskoj trenutačno ima jako malo sadržaja na hrvatskom jeziku, uglavnom su pokrivena informatička znanja, dok je ostali sadržaj na engleskom.
Unatoč tomu, Ivan Ivković voditelj edukacijskog odjela tvrtke KING ICT, tvrdi da značajno raste svijest o koristi uporabe informacijsko komunikacijskih tehnologija u edukaciji vlastitih zaposlenika.
"Mi smo započeli pružati usluge e-obrazovanja 2004. godine i to za potrebe tvrtke Ina d.d., dok su prošle godine, osim Ine te usluge koristili i HEP, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Hrvatske vode, HPB i drugi", kaže Ivković.
Napominje da su u pregovorima s više korisnika iz javnog i privatnog sektora te očekuju značajno povećanje tih usluga u ovoj godini.
Kundić tvrdi da financijski i telekomunikacijski sektor najviše koriste uslugu e-obrazovanja. I u Algebri u KING ICT-u kažu da i nezaposleni građani ulažu u svoje znanje, pa se zato odlučuju i za e-obrazovanje.
Najviše traže informatičku izobrazbu jer nakon završene edukacije i položenih ispita svaki polaznik dobiva odgovarajući certifikat diplomu koja je dokaz osposobljenosti za rad na računalu i kao takva ima svoju vrijednost na tržištu rada.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik