Stručnjaci smatraju kako je hitno potrebno provesti istraživanje o uzrocima i načinu liječenja ozljeda uzrokovanih učestalim ponavljanjem neke radnje tzv. Repetetive strain injury (RSI), od čijih posljedica u svijetu pati milijuni ljudi.
Čak i nakon nekoliko desetaka godina, kada je ovaj oblik oboljenja ustanovljen, stručnjaci još uvijek ne raspolažu dovoljnim brojem podataka na temelju kojih bi se poremećaji mogli dijagnosticirati i za njih propisati odgovarajuća medicinska pomoć, stoji u članku stručnog časopisa The Lancet.
Autor članka, nizozemski znanstvenik prof. Maurits van Tulder, smatra da će ovaj poremećaj i dalje izazivati kontroverze, sve dok se ne donose jasna definicija oboljenja i načini liječenja.
Prema procjenama, u nekim zemljama svijeta, od ovog poremećaja boluje između 5% i 10% stanovništva, dok u nekim zanimanjima poput krojačica ili daktilografkinja, taj postotak iznosi čak i 40% oboljelih.
Inače, pojam RSI-a se odnosi na bolove u predjelu ruku, zglobova, ramena i vrata, a usko je povezan s radom za računalom posebice tipkovnicom i mišem.
Među faktorima koji izazivaju ovaj poremećaj, svakako je dugotrajna uporaba računala, premali broj stanki, loše držanje, dugotrajno sjedenje u istom položaju, nepravilno postavljen monitor ili tipkovnica, sjedenje na neprikladnoj stolici, preslabi ili prenapeti mišići i tome slično.
Iako su tretmani masažom ili rad u ergonomski oblikovanim stolicama, preporučljivi, znanstvenici napominju kako još nisu uspjeli utvrditi koliko uspješno oni mogu olakšati bolove.
(V.K.)
Izvor:
BBC