Zahvaljujući offshoringu, financijska industrija je u proteklih godinu dana uštedjela 9 milijardi dolara, pokazuje novi izvještaj revizorsko-konzultantske tvrtke Deloitte, pod nazivom "Offshoring u globalnoj financijskoj industriji".
Kao izvor radne snage u offshoringu na globalnom tržištu i dalje prednjači Indija, ali bi primat uskoro mogla preuzeti Kina.
Smanjenje troškova putem offshoringa u financijskoj industriji eksponencijalno raste. Tako je u 2003. prosječna kompanija imala 150 zaposlenika u drugim zemljama, a čitava industrija štedjela 500 milijuna dolara.
Danas, međutim, tvrtke u offshoringu zapošljavaju prosječno 2.700 djelatnika, pa se njihov udio u cjelokupnom broju zaposlenih povećao na 6 posto.
Golemo smanjenje troškova u financijskoj industriji omogućila je činjenica da je u protekle četiri godine broj zaposlenika angažiranih u drugim zemljama porastao za nevjerojatnih 1.800 posto.
Čak dvije trećine velikih financijskih institucija danas imaju offshore projekte, dok ih se u 2001. offshoringom služilo svega 10 posto. Trend predvode banke i tržišta kapitala u SAD-u i Velikoj Britaniji, ali mu se sve više pridružuje i ostatak Europe.
Vladimir Milošević, partner za financijsko savjetovanje u Deloitteu navodi kako "offshoring sazrijeva brzim tempom, ali u budućnosti se najbolje strategije offshoringa neće moći temeljiti samo na potrazi za jeftinijom radnom snagom. Financijske bi institucije trebale također redefinirati svoje poslovne procese ili će riskirati da nasljeđe poslovne neučinkovitosti iz starijih, on-shore procesa, jednostavno prenesu u druge zemlje."
Naime, dok su se još prije nekoliko godina kompanije uglavnom odlučivale za offshoring poslova vezanih uz informatiku, danas preko 80% offshore operacija čine kompletni poslovni procesi.
Značajan porast bilježe obrada transakcija, upravljanje ljudskim resursima, ali i analize i istraživanja.
(V.K.)