Mnogi poslodavci uvidjeli su kako bi im website-ovi za okupljanje mladih poput Facebooka, Beboa ili MySpacea u budućnosti mogli poslužiti kao dobar regrutacijski kanal. Međutim, zaposlenici se slažu da bi poslodavci pri tome trebali biti vrlo pažljivi kako zaposlenik ne bi shvatio da poslodavac istražuje njegovu "privatnost".
Studija koju je provela tvrtka Manpower pokazuje kako bi se otprilike četvrtina zaposlenika osjećala vrlo nelagodno ukoliko bi otkrili da se njihov poslodavac raspituje o njima preko website-ova za društveno upoznavanje.
Nadalje, čak više od polovice zaposlenih smatra kako bi takvi postupci poslodavca bili neetični.
S druge strane, istraživanje koje je među 500 poslodavaca provela švedska tvrtka Poolia pokazuje kako gotovo dvije trećine njih povremeno pretražuje website-ove poput gore spomenutih kako bi doznali neke nove informacije o svojim zaposlenicima.
Istovremeno, još veće istraživanje nad 2.000 zaposlenika i 600 poslodavaca koje je provela britanska tvrtka Viadeo pokazuje kako svaka peta organizacija u Britaniji pretražuje privatni život zaposlenika ili kandidata, preko Interneta.
Zabrinjavajuće zvuči podatak prema kojem je četvrtina njih odbila zaposliti osobu nakon što su o njoj otkrili neželjene informacije na Internetu.
Međutim, niti američki poslodavci nisu imuni na pretraživanje po osobnom životu zaposlenika, što je i pokazalo nedavno istraživanje website-a careerbuilder, gdje je četvrtina njih priznala kako se služe takvim metodama. (V.K.)
Izvor:
management-issues.com