Poslovna je zajednica desetljećima smatrala zaštitu okoliša troškom koji je najbolje izbjeći ili svesti na najmanju moguću mjeru.
No kako se sve više osvještava potreba za zaštitom okoliša, postati "zelena tvrtka" danas može značiti povećanje zarade i produktivnosti, smanjenje operativnog i financijskog rizika te poboljšanje imidža u javnosti, iznosi se u istraživanju revizorsko-konzultantske tvrtke Deloitte "Zeleni IT: Ubrzani put prema održivom poslovanju".
Iako se potrebe za informacijskom tehnologijom u pojedinim tvrtkama razlikuju, na nju najčešće otpada 30% do 40% potrošnje električne energije u tvrtki.
Naravno, osim golemih troškova za tvrtku, ovakva neproporcionalna potrošnja energije izravno pridonosi i globalnom zagrijavanju. Kompanije koje će odmah reagirati na "zeleni zaokret" u poslovanju ostvarit će značajnu prednost u odnosu na konkurenciju, budući da će se unaprijed prilagoditi novim tržišnim uvjetima i regulativama.
Usklađivanje IT-a s načelima zaštite okoliša potencijalno može odmah utjecati na povrat uloženih sredstava kroz smanjenje troškova, kao i poboljšanje reputacije tvrtke na tržištu.
Voditelji IT službi tako su se našli u nedoumici. S jedne strane tvrtka stalno zahtijeva povećanje uporabe informacijske tehnologije, dok se s druge strane, tvrtke se moraju ubrzano početi prilagođavati regulativama za zaštitu okoliša te učinkovitije trošiti energiju.
Menadžer u Deloitteu Faruk Muratović kaže kako je "taj prividni procijep moguće premostiti postupnim uvođenjem učinkovitijih tehnologija, energetski učinkovitijih radnih stanica te obnovljivih energetskih sustava za IT opremu".
Bojazan da je prelazak na "zelene" tehnologije riskantan i skup poslovni potez nije opravdana, jer dosadašnja iskustva pokazuju da njezino uvođenje košta jednako, pa čak i manje od implementacije dosadašnjih standarda ili renoviranja postojeće opreme. Tako kompanija Adobe uvođenjem "zelene" tehnologije u svoj središnji ured u San Joseu, koje ju je stajalo 1,4 milijuna dolara, godišnje štedi 1,2 milijuna.
Međutim, najveću prepreku uvođenju "zelenog" IT-a predstavljaju rukovodstva tvrtki, koja su zbog nedovoljne informiranosti nesklona provođenju takvih inicijativa.
No Deloitteovo istraživanje ističe da pravo pitanje danas nije treba li uvoditi "zelenu IT politku", već kada je pravi trenutak za njezinu implementaciju.
Hoće li tvrtka čekati na uvođenje zakonskih regulativa i zatim snositi trošak uvođenja "zelene tehnologije" u jednom koraku ili će njezin IT odjel ranom implementacijom stvoriti od nje predvodnika u "zelenom trendu" moglo bi uskoro značajno utjecati na poziciju kompanije na tržištu. (V.K.)