Za rješenje krize, protok radne snage jednako je važan kao i protok kapitala, zaključili su ministri rada i socijale EU
Mobilnost radne snage postaje sve veći prioritet u vremenima ekonomske krize, zaključeno je na sastanku ministara rada i socijale EU koji se održavao od 22. do 24. siječnja u češkom gradu Luhačovice.
Budući da je Češka preuzela predsjedanje Europskom unijom, bilo je i logično da se sastanak na ovako važnu temu održi upravo u toj zemlji.
"Želja ljudi za mijenjanjem poslova, neprestanim profesionalnim razvojem i edukacijom, možda i jest naš jedini lijek protiv krize", istaknuo je češki ministar rada Petr Nečas.
On je objasnio da osobe koje u ovom nestabilnom okruženju ostanu bez posla, jedino rješenje mogu pronaći u novom zanimanju ili u kod novog poslodavca, na što ih treba poticati.
Nezaposlenost raste za 2 posto
Sastanku je nazočio i europski povjerenik za zapošljavanje i socijalna pitanja Vladimir Špidla koji je istaknuo, da bi se zbog financijske krize, nezaposlenost u EU trebala povisiti za dva posto. Prema njegovim saznanjima, najteže posljedice osjete se na španjolskom, britanskom i irskom tržištu rada.
Međutim, izuzev osobne mobilnost, još je važnije poticati razvoj geografske i društvene mobilnosti, kako bi se u migracije uključio što veći broj osoba, poručili su ministri iz Francuske, Češke i Švedske.
Nema posla za cijeli život
Time se posebno pozabavio češki ministar Nečas, koji je istaknuo da čak četvrtina ukupnog broja zaposlenih u EU nije nikada u životu promijenila poslodavca.
"Ljude se neprestano mora ohrabrivati i poticati da tijekom svog radnog vijeka mijenjaju poslodavce i zanimanja te ulažu u svoje obrazovanje tijekom cijelog života", kazao je Nečas.
Sudionici sastanka su se složili da je prvi korak ka poticanju geografske mobilnosti ukidanje zabrana koje se odnose na radnike pojedinih zemalja, a upravo rješavanje tog problema Češka si je postavila kao glavni prioritet u svom šestomjesečnom predsjedanju.
Inače, od 27 članica tek su njih četiri odlučile zadržati sva ograničenja za strane radnike, kojima će tako zapošljavanje u Austriji, Belgiji, Danskoj i Njemačkoj biti otežano do 2011. godine kada se ograničenja ukidaju. (V. K.)
Izvor:
eu2009.cz