Oni koji podupiru hrvatsko članstvo u EU očekuju dostupnost većeg broja radnih mjesta i stabilizaciju ekonomije, a oni koji su protiv boje se pada standarda i plaća
Na referendum o ulasku Hrvatske u EU vrlo vjerojatno bi se odazvalo gotovo 70 posto građana. Njih 57 posto izjasnilo bi se za ulazak Hrvatske u EU, 38 posto bilo bi protiv, a pet posto građana je neopredijeljeno.
Oni koji podupiru članstvo u EU očekuju da će profit biti otvaranje granica i sloboda kretanja, dostupnost većeg broja radnih mjesta, te stabiliziranje ekonomije. Oni koji su protiv članstva smatraju da će ulazak Hrvatske u društvo razmijenih zemalja i na golemo europsko tržište srušiti standard i plaće, te da će Hrvatska članstvo u EU platiti gubitkom političkog suvereniteta.
Pokazuju to rezultati najnovijeg terenskog istraživanja agencije Puls provedenog na uzorku od 1.000 ispitanika, piše Mladenka Šarić u Večernjem listu.
Prednosti i nedostaci
Uz već spomenute prednosti i nedostatke članstva ispitanici su navodili da će dobrobiti za Hrvatsku biti i poboljšanje pravnog sustava, pad korupcije, te veća mogućnost školovanja. No, nasuprot tome, još 21 posto građana misli da članstvo u EU ne donosi prednosti, a najviše ih muči strah da se u Eu iskorištavaju slabije razvijene države. Boje se i lošeg utjecaja na gospodarstvo i poljoprivredu, te rasprodaje Hrvatske.
One koje se boje pada standarda državni tajnik za europske integracije u Ministarstvu vanjskih poslova Davor Božinović umiruje podacima da je u 10 država koje su ušle u EU 2004. BDP porastao za 5,5 posto, nezaposlenost je pala na sedam posto, otvoreno je oko tri milijuna novih radnih mjesta, a razmjena između novih i starih članica povećana je za tri puta.
Također, onima koji se boje da bi razvijene članice mogle iskorištavati Hrvatsku Božinović predstavlja podatak koji pokazuje da su u proteklih pet godina nove članice 80 posto izvoza plasirale na tržište starih. Ni za strah u vezi s položajem poljoprivrede nema temelja, kaže Božinović. Potpore za razvoj sela i agrara u novim članicama EU porasle su od 30 do 40 posto. (T. B.)