Ekonomisti očekuju da će današnji prvašići biti uspješni projektanti, koji će svoje nacrte prodavati azijskim tvrtkama
Učenici prvih razreda osnove škole, koji su jučer po prvi put u svom životu sjeli u školske klupe, mogu očekivati da će se za vrhunsko obrazovanje morati školovati idućih 20 godina, a zaposlit će se kad im bude 26 ili 27 te u toj dobi odseliti od roditelja u unajmljeni stan.
Također, trećina njih dobit će posao koji će moći raditi od kuće, pa će im biti svejedno stanuju li u Zagrebu, Otočcu ili na Šolti, pišu Branka Stipić i Ivana Kalogjera-Brkić u Jutarnjem listu.
Dulji radni, ali i životni vijek
Značajno je da će polovica njih u samostalni život morati krenuti sa studentskim kreditom jer će većina morati sama platiti troškove obrazovanja. Najbolje plaće dobit će oni koji donesu diplome poznatih svjetskih sveučilišta i koji budu govorili više stranih jezika, a osim europskih, posebno će se cijeniti kineski, hindu i drugi jezici brzorastućeg istoka.
"Prvi bolonjski trogodišnji fakultetski stupanj vrijedit će na tržištu rada kao danas srednja škola", kaže demograf dr. Jakov Gelo.
No, čak i ako kasnije počnu raditi, današnji će prvašići raditi i živjeti dulje nego njihovi roditelji. Naime, radit će najmanje do 70. godine života, a prema očekivanjima demografa, živjet će od 10 do 15 godina dulje od današnjeg očekivanog životnog vijeka.
Radije u dionice, nego u stan
Istovremeno, standard prosjeka Europske Unije njihova će generacija doseći tek kad im bude 50 godina.
Budući da današnjim prvašićima neće biti važno žive li u vlastitom ili unajmljenom stanu, radije će živjeti u unajmljenom i štedjeti za starost. Zbog toga će najmanje trećinu svoje plaće ulagati u štednju i investirati na burzama, što je onoliko koliko njihovi roditelji danas izdvajaju za otplatu stambenog kredita.
Veća fleksibilnost
Ako ipak budu kupovali nekretninu, bit će to najvjerojatnije kuća negdje u prirodi jer će fleksibilan rad, a time i rad od kuće biti uobičajen. Osim toga, mnogo će jednostavnije i češće mijenjati poslove, pa se očekuje da će do mirovine promijeniti pet do šest radnih mjesta.
Ekonomisti očekuju da će današnji prvašići biti uspješni projektanti, koji će svoje nacrte prodavati azijskim tvrtkama gdje će se koncentrirati proizvodnja.
Osim toga, demograf Gelo procjenjuje da će Zagreb biti manji grad nego što je danas, a u Hrvatskoj će opet, kao i prije stotinu godina, biti više ljudi koji žive u malim mjestima i na selu nego onih u velikim gradovima. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list