Budući da se ne zna hoće li Vlada, ako krizni porez padne, odštetu isplatiti svima, građani šalju sve više prijava
Ustavni sud zatrpan je prijedlozima građana za ocjenu ustavnosti zakona o kriznom porezu. Naime, do sada je stiglo gotovo 1.200 prijedloga za ocjenu ustavnosti, a samo jučer zaprimljeno je oko 400 novih predmeta, potvrdili su na Ustavnom sudu.
Riječ je o pojedinačnim zahtjevima građana, a od pravnih osoba svoje prijedloge podnijeli su samo SSSH te zajednički Matica i Sindikat umirovljenika. Na Ustavnom sudu kažu da do sada na niti jedan zakon nije stiglo toliko primjedbi, piše Veronika Rešković u Jutarnjem listu.
Po ubrzanom postupku?
Na Sudu pretpostavljaju da su građani "vjerojatno bolje educirani i informirani, da znaju kako i gdje tražiti zaštitu svojih prava".
Međutim, ovaj broj nije konačan, jer svakodnevno stižu deseci novih podnesaka, pa se može očekivati da sadašnji broj bude višestruko uvećan već za tjedan ili dva.
Predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec, ovih bi dana trebala donijeti odluku hoće li sporni zakon ići odmah u proceduru, a potrebno je istaknuti da prioritetno rješavanje ovisi o tome u kojoj mjeri zakon utječe na ljudska prava te koliko je građana njime obuhvaćeno.
Što prije, to bolje
Inače, poplava podnesaka krenula je prije tri tjedna, nakon što je predsjednica Omejec rekla da će pravo na odštetu u slučaju rušenja zakona imati samo oni građani koji su pokrenuli postupak na Ustavnom sudu. Prije toga, Ustavni sud je zaprimio samo šest prijedloga građana te zahtjev predsjednika Mesića.
Iako ne postoji zakonski rok u kojem bi se građani trebali obratiti Ustavnom sudu, ako žele da im se prijedlog nađe u paketu s već pristiglim, bilo bi dobro da to učine što prije. Ipak, kako je prosječno trajanje postupka oko 6 mjeseci, građani se vjerojatno mogu do kraja godine obratiti Ustavnom sudu, jer se može pretpostaviti da pristigli predmeti do tada neće biti riješeni.
U međuvremenu, Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika zatražio je od Vlade jamstvo da će, ako padne zakon o kriznom porezu, novac biti vraćen svim građanima neovisno o tome jesu li se obratili Ustavnom sudu ili nisu.
Iz Sindikata su poručili da će, ako Vlada ne udovolji njihovom zahtjevu, svih 20.000 članova pozvati na podnošenje ustavnih tužbi. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list