Oduševljenje nakon dobivanja posla, može vrlo brzo splasnuti. Već nakon prvog dana na novom radnom mjestu.
Naime, iako regrutacijski i selekcijski proces mogu biti sjajno osmišljeni, neki poslodavci, čini se, zaboravljaju na još jedan važan element kod zapošljavanja – uvođenje novog zaposlenika u posao. Svaka tvrtka, ako ga već nema, trebala bi razmisliti o usvajanju programa uvođenja novih zaposlenika u posao.
Neki od najčešćih problema s kojima se novi zaposlenici susreću svog prvog dana na poslu su:
Ovo su odlični primjeri onoga što tvrtke NE bi smjele učiniti kada novi zaposlenik dođe prvi dan na posao. Zaposlenik će naime biti razočaran i (opravdano) se pitati je li donio pravu odluku kada je prihvatio posao. Kada se govori o regrutiranju, većina smatra da to znači "locirati, prepoznati, intervjuirati i zaposliti" i tu stvar završava. No, zapravo, taj proces nikada ne bi smio završiti i trebao bi predstavljati svakodnevnu aktivnost. Ključan korak pri tome koji se često propusti je uvođenje u posao.
Nije izuzetno važno samo osmisliti, već i zaista provesti dobar program uvođenja zaposlenika u posao. Dijelovi tog programa su vrlo jednostavni i pomažu u stvaranju pozitivne atmosfere za prvi dan na poslu, kao i za godine koje dolaze. Uspješan program uvođenja u posao ima tri osnovna elementa – sudionike, materijale i vremenski okvir.
Nadalje, postoji nekoliko još jednostavnijih naputaka za sprječavanje da novi zaposlenici prvog dana na poslu dožive negativno iskustvo, kao što su:
Upamtite, male stvari su važne, a prvi dojam je sve. Zaista je razočaravajuće ako zaposlenik započne raditi na novom poslu osjećajući se više kao problem, nego kao rješenje. (T. B.)