Poslodavci znanje i vještine novog zaposlenika doznaju u selekcijskom postupku, a socijalne vještine procjenjuju prvih nekoliko tjedana.
Čestitamo, konačno ste dobili posao! Čini vam se kako je najteže prošlo, zar ne? Ne baš! Nakon što ste potrošili gomilu truda i živaca, prevladali nevolje i stres kako biste naposljetku dobili posao, bilo bi potpuno suludo sve to upropastiti. Nažalost, mnogi će upravo to i učiniti. Prvih nekoliko tjedana na novome radnome mjestu je ključno.
Taj bi početak mogao odrediti vašu profesionalnu budućnosti i smjestiti vas u rajsko ili pakleno radno okruženje. I ne radi se tu samo o kvalitativnom svladavanju tehničkih i profesionalnih odrednica koje novi posao zahtijeva. Problemi se na početku rijetko javljaju zbog manjkavosti u znanju ili lošim vještinama, piše Damir Klekar u Poslovnom dnevniku.
Vaša osobnost na radnome mjestu, posebice u prvih nekoliko tjedana nakon dobivanja novog posla, najčešće će odrediti vaše pozicioniranje. Naravno, vještine i znanja su važni, ali na početku valja biti oprezan jer šokantno je koliko lagano možete ostaviti loš ili pogrešan prvi dojam na nove kolege. Kako se, dakle, sačuvati u takvoj situaciji?
Socijalizacija
Osnovno je pitanje koliko se družiti i na koje načine? Preferiraju li kolege više telefonske razgovore, e-mail poruke ili razgovor 'licem u lice'? Kakav je 'dress code': nose li cipele ili tenisice? Odgovore na mnoga od tih pitanja može se dobiti jednostavnim promatranjem, a svi smo često skloni previdjeti očite stvari. Jednostavno promatrajte. Dođite na posao pola sata ranije i ostanite malo duže i jednostavno promatrajte ponašanje kolega. Doznajte kamo idu na kavu i ručak, kako se odijevaju i kako međusobno komuniciraju.
Drskost i arogancija
Novi je posao rezultat potrebe tvrtke za vašim sposobnostima, ali to ne znači kako su upravo vas izabrali za spasioca koji će svojim briljantnim vještinama vući nepogrešive poteze. To katkad dovodi do toga da se novopridošli zaposlenici ponašaju kao da sve mora biti po njihovom jer su 'nenadmašivo briljantni'.
Umjesto takvog ponašanja, koje će ostali kolege nesumnjivo etiketirati drskim i arogantnim, bolje je malo se pritajiti, zakoračiti unatrag te slušati i učiti. Uzmite neko vrijeme da shvatite okruženje i kompaniju u koju ste tek stigli, proučite kako posao funkcionira, a tek onda krenite u odlučnije iskazivanje svojih kvaliteta.
Bojažljivost
Suprotno od arogancije jest bojažljivost koja dovodi do toga da vaš posao počnu vrednovati kao i vas. Umjesto da vas tretiraju kao bojažljivu osobu, čiji je rad isto takav, gradite odnose s kolegama od prvog dana. Vodite neformalne razgovore sa suradnicima i naučite što to drugi rade te kako to utječe na vaš posao.
Ispuniti očekivanja
Kada nije jasno što se od vas očekuje, teško je biti uspješan u ostvarenju radnih zadataka. Umjesto da lutate između nepoznanica i nejasnoća, tražite sastanak s nadređenim kako biste razjasnili odgovornosti koje vam posao nalaže, ali i kako će se mjeriti uspješnost. Koji su vaši prioriteti, rokovi zadataka i kako će biti vrednovan vaš učinak morate upitati šefa.
Priznati pogreške
Svi griješimo, a novi djelatnici češće od ostalih. Ali nemojte napraviti pogrešku misleći da nitko neće primijetiti ako pogriješite, a ne priznate. Umjesto toga prihvatite odgovornost, naučite, popravite popravljivo i nastavite prema novim zadacima.
'Ne čačkajte mečku'
Nemojte predlagati promjenu procesa rada koji vjerojatno već godinama prije vašeg dolaska funkcionira sasvim dobro. Umjesto toga širom otvorite oči i detaljno proučite postojeće procese prije nego što predložite promjene; tek tada morate biti prilično dobro oboružani argumentima i činjenicama kako biste branili svoj prijedlog.
Doznajte kako vam ide
Nije potrebno čekati šest mjeseci ili godinu dana kako biste doznali jeste li dobri na svom poslu. Zatražite od svog šefa sastanak nakon mjeseca dana od vašeg dolaska u tvrtku i raspravite o tome što ste odradili uspješno, a što zahtijeva određene korekcije.
'Hvala' je jako moćna riječ'
Zar vam nije lijepo čuti 'hvala' s vremena na vrijeme? Vaši kolege se osjećaju isto, pa čak i vaš šef. I on je čovjek od krvi i mesa koji voli zahvalu jednako kao i vi. Za svaku pohvalu koju vam je uputio, ili pomoć koju vam je pružio, baš kao i za bonus ili nagradu koju vam je udijelio, lijepo bi bilo odvratiti s jednim 'hvala' od srca.
Ne podcjenjujte slušanje
Trebalo bi biti očito, ali mnogi su spremni u svojoj nestrpljivosti što brže i što prije pokazati i dokazati svoje sposobnosti i znanje pa govore a da prvo ne saslušaju. Rezultat je slika "sveznalice bez pokrića" koji ne poštuje kolege. Kad saslušate ono što vam ljudi imaju reći i što žele od vas, zaslužit ćete respekt kolega kao netko kome vlastiti interesi nisu važni i kao netko tko je brižan i pažljiv. (T. B.)
Izvor: Poslovni dnevnik