Nekada smo na internetu samo provodili vrijeme, a danas na njemu praktički živimo. Upoznajte pravila digitalnog svijeta u kojem možete pronaći posao ili uništiti svoj poslovni image prije zaposlenja.
Facebook, Twitter, LinkedIn, mail… mjesta za društvena i poslovna okupljanja u internetskom svijetu imaju svoja pravila. Kao što ste nekad učili redoslijed vilica, naučite što je nepristojno raditi online.
POSAO
- Vodite računa o privatnosti. Svaki sajt pamti vašu IP adresu, svaka poruka ili mejl koji ste poslali ostaju online. Budite oprezni na što klikate i na browseru namjestite postavke za privatnost.
- S mejla maknite potpis “poslano s mog iPhonea/BlackBerryja/iPada”. Još prije godinu dana ovaj potpis je bio prihvatljiv, ali s tim se više ne trebate hvaliti.
- 2.Na LinkedInu nemojte dodavati ljude koje želite upoznati. LinkedIn je isključivo društvena mreža za “virtualni” biznis.
- Googlajte svoje ime. Vaši poslodavci uglavnom istraže vaše ime i prezime online stoga nije naodmet znati kakvu su sliku stvorili.
- Upoznajte se s “Cloudom“. Vaši će podaci biti sačuvani bez obzira na stanje vašeg kompjutera i moći ćete im pristupiti s bilo kojeg mjesta na svijetu.
- Kad nekog upoznajete prvi put, nemojte reći da ga poznajete s Facebooka. Osim toga, izbjegnite razgovor o njegovim omiljenim knjigama i filmovima - naprosto je glupo.
- Ne koristite Facebook za promoviranje svog posla, kluba, projekta... Facebook služi za održavanje kontakta s ljudima. Ako želite business, otvorite posebnu stranicu.
- Više nitko ne koristi “poke”. “Pokanje” možemo usporediti s trubljenjem iz auta. Isto vrijedi za višak uskličnika ili pretjerivanje s kraticama tipa "lol" u komunikaciji.
- Ne mijenjajte sliku na profilu više od dva puta tjedno i pazite što njome poručujete budućim poslodavcima.
- Vaše pozivnice za tulume trebaju biti privatne i ciljane, ionako vam neće doći svi vaši prijatelji.
- Ne dodavajte nekog na listu prijatelja na Facebooku samo zato jer vas prati na Twitteru.
- Odaberite dobru sliku za profil. Nemojte kao sliku držati avatar od Twittera jer tako izgledate kao spamer. Neka slika odgovara vašem twiteraškom stilu.
- Nemate ništa za reći? Onda samo čitajte. Većina vijesti se objavi na Twitteru i prije nego se dogode i mnogi svoje profile koriste samo za čitanje.
- Ne postavljate pitanja na koja Google ima odgovor.
- Budite redoviti. Uopće nije “cool” odjednom staviti četiri ili pet tweetova nakon dulje pauze. (M.D.)
Izvor: Jutarnji list