Sreća je mjerljiva i ima važnu ulogu u stvaranju ekonomskog rasta, ali ne donosi je samo novac. Razmislite o tome kada lošu radnu atmosferu odlučite popraviti povišicom!
Sreća dokazano utječe na gospodarski rast. Što su ljudi sretniji, to su produktivniji, a gospodarstvo je uspješnije. Istraživanja poput Nacionalnog indeksa sreće pokazuju da sretni zaposlenici manje izostaju s posla što znači da su produktivniji. Isplati se usrećiti svoje zaposlenike no, kako to postići?
Posao i dobra plaća nisu mjerilo sreće
Poslodavci najčešće griješe kada misle da bi zaposlenici trebali biti sretno samom činjenicom što imaju posao, a još više s relativnom solidnom plaćom. Ipak, dosadašnja istraživanja u Hrvatskoj pokazuju da posao uz dovoljnu plaću sam po sebi nije dovoljna motivacija za rad.
Toj tezi idu u prilog i brojna svjetska istraživanja koja su ustanovila da najbogatije zemlje na svijetu nisu i najsretnije. Iako vrh te piramide tradicionalno zauzima Skandinavija, u vrhu najsretnijih nalaze se i siromašne latinoameričke zemlje!
Kako usrećiti zaposlenike i povećati produktivnost
Prema Nacionalnom indeksu sreće, hrvatske zaposlenike najviše demotivira – nepravda na poslu. To se prvenstveno odnosi na nepravedan sustav nagrađivanja, poput napredovanja na osnovi rodbinskih veza ili prijateljstava, ali i na nemogućnost sudjelovanja u odlučivanju. Zaposlenici koji sudjeluju u donošenju poslovnih odluka motiviraniji su od onih koje poslodavac ne pita za mišljenje.
Sustav kontrole obavljanja posla također utječe na produktivnost i motivaciju. Zaposlenici koji imaju autonomiju u obavljanju svog posla imaju veći osjećaj odgovornosti. Kad poslodavac pretjerano nadzire svoje zaposlenike, umanjuje njihovo zadovoljstvo u radu.
Ukratko, sretni i produktivni zaposlenici su oni koje poslodavci više pitaju za mišljenje, a manje kontroliraju. U takvim uvjetima, sigurno će i manji broj zaposlenih svoje nezadovoljstvo na poslu pokušati kompenzirati povišicom. (M.M.)