Najtraženija zanimanja su prodavač, programer i konobar. Čak 71% objavljenih oglasa odnosilo se na stalno zaposlenje, a poslodavci su najviše tražili zaposlenike sa srednjom stručnom spremom. Za osobe s invaliditetom objavljeno je 558 oglasa.
Unatoč nastavku globalne ekonomske krize na tržištu rada su se, u 2011. godini, dogodili pozitivni pomaci. Na portalu MojPosao objavljeno je preko 12.000 natječaja za različita radna mjesta, što je povećanje od 4% u odnosu prethodnu godinu.
Povećana aktivnost tražitelja posla se nastavila čemu u prilog govori i porast od 13% u broju novih i/ili obnovljenih životopisa u odnosu na 2010. godinu.
U 2011. godini ponovno su bili najtraženiji prodavači, programeri i konobari, a slijede ih prodajni predstavnici, komercijalisti, kuhari, administratori i agenti u pozivnom centru.
Najtraženija zanimanja prema stručnoj spremi
Srednja stručna sprema |
Viša i visoka stručna sprema |
Stručna sprema nije bitna |
Prodavač |
Programer |
Konobar |
Prodajni predstavnik |
Komercijalist |
Programer |
Konobar |
Stručni suradnik |
Kuhar |
Komercijalist |
Voditelj prodaje |
Prodavač |
Administrator |
Projektant |
Agent u pozivnom centru/Telefonist |
Najveća ponuda i potražnja zabilježene su u istim djelatnostima kao i 2010.:
- Prodaja (Trgovina): 31% oglasa i 32% životopisa
- Turizam i ugostiteljstvo: 15% oglasa i 18% životopisa
- Financije i računovodstvo: 12% oglasa i 23% životopisa
Raste broj oglasa za honorarni rad
U 2011. od ukupnog broja objavljenih oglasa, njih 71% odnosilo se na stalno zaposlenje, što je povećanje od 1% u odnosu na 2010.godinu.
U nešto manje od polovice oglasa (41%) tražilo se djelatnika za rad na određeno, 12% oglasa odnosilo se na honorarni rad, a 8% na studentske poslove (oglasi predviđaju mogućnost obilježavanje više vrsta zaposlenja za isto radno mjesto).
Najveći rast zabilježen je za honorarne poslove – broj oglasa se povećao za 4% u odnosu na 2010. Najtraženiji honorarni poslovi kroz 2011.godinu bili su: prodajni predstavnik, dadilja, konobar, komercijalist web dizajner, terenski komercijalist.
U 2011. godini 79% posloprimaca bilo je zainteresirano za stalni posao, što je 10% manje nego 2010. Od njih je čak trećina bila zainteresirana i za honorarni rad (30%). Iz raspoloživih podataka nije moguće zaključiti je li riječ o posloprimcima koji traže dodatni posao ili posloprimcima koji u nedostatku zaposlenja traže bilo kakav posao.
I dalje najtraženiji zaposlenici sa srednjom stručnom spremom i radnim iskustvom
Potrebe poslodavaca u odnosu na 2010. godinu nisu se značajno mijenjale, kao niti profil tražitelja posla.
U 48% natječaja poslodavci su tražili radno iskustvo na istim ili sličnim poslovima, u prosjeku 2 godine i 11 mjeseci.
Tijekom 2011. godine poslodavci su najviše tražili zaposlenike sa srednjom stručnom spremom (u 45% oglasa). Malo više od polovice korisnika portala (53%) navelo je u svojim životopisima pod stupanj obrazovanja upravo srednju stručnu spremu.
Visoka stručna sprema navodila se u 31% oglasa i u 27% životopisa. Zaposlenike s višom stručnom spremom tražilo se u 16% oglasa, dok istu stručnu spremu u životopisima ima navedeno 13% tražitelja posla.
Važnost poznavanja najraširenijeg svjetskog jezika se zadržala. U najvećem broju oglasa tražilo se napredno poznavanje engleskog jezika (42% oglasa). U 23% oglasa poslodavci su tražili poznavanje rada na računalu.
Povećanje broja oglasa za osobe s invaliditetom
U prilogu sve veće socijalne osviještenosti društva o otežanoj integraciji osoba s invaliditetom na tržište rada naznačuje porast broja oglasa koji su sadržavali oznaku kojom se osobe s invaliditetom potiču na ravnopravno natjecanje za određeno radno mjesto.
Tijekom 2011. poslodavci su objavili 558 oglasa za osobe s invaliditetom što je povećanje od 13% u odnosu na 2010. godinu.
Najveći broj oglasa za osobe s invaliditetom objavljen je u kategorijama Prodaja (Trgovina) te IT i telekomunikacije. U polovici oglasa (50%) tražila se srednja stručna sprema, a u 35% oglasa visoka stručna sprema, a u 20% oglasa stručna sprema nije bila bitna.
Tražitelji posla nadaju se zaposlenju unatoč povećanoj stopi nezaposlenosti
Početak 2011. godine i usporedba s 2010. daju naznake oporavka tržišta rada, no sam kraj godine nije bio takav. Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i Državnog zavoda za statistiku vidljivo je povećanje stope nezaposlenosti sukladno smanjenju broja oglasa na portalu MojPosao. Pad broja oglasa u posljednja 3 mjeseca rezultat je sezonskih oscilacija i dogodio se i 2010., no 2011. je malo pojačano zbog najavljene 'nove' krize.
Pesimistična je i većina zaposlenih koji su u kriznim godinama bili svjedoci nepopularnih mjera kao što smanjivanje plaća i otpuštanja. Prema istraživanju o tržištu rada provedenom u sklopu 2. regionalnog Virtualnog dana karijere i znanja, gotovo polovica zaposlenika (48%) boji se za svoje radno mjesto, dok su je većina nezaposlenih (64%) spremna raditi bilo što, bez obzira na struku. Unatoč tome, nezaposleni se i dalje nadaju da će posao naći unutar tri mjeseca (33%) ili do kraja 2012. godine (21%).