Učinili ste sve što ste mogli da posao funkcionira. Ali pomaci se ne vide. Gledajte sebe i svoje interese – ako vas posao ne usrećuje, vrijeme je za promjenu.
Ulažete sate, dane i godine u posao koji vas sve manje usrećuje, osjećate stagnaciju u karijeri i sve veće nezadovoljstvo.
Kako znate kada je pravo vrijeme za promjenu?
Kao i mnogo stvari u životu, posao s vremenom postane – navika. 'Pustimo korijenje' i svaka promjena teško nam pada, čak i kada je nužna. Više nema isprika. Predstavljamo vam nekoliko razloga zbog kojih je dobro potražiti drugi posao. Definirajte probleme, napravite plan i promijenite posao. To nije jednostavno, ali od nekud morate početi.
10 dobrih razloga za promjenu posla
1) Poslovanje tvrtke kreće silaznom putanjom, klijenti odlaze. Prijev novca pada, a glasine o 'rezanju troškova' i stečaju sve su glasnije.
2) Odnos s nadređenima narušen je do krajnjih granica. Manevarskog prostora za njegovo poboljšanje naprosto više nema.
3) Promijenile su se neke okolnosti u vašem privatnom životu. Stupili ste u brak ili dobili dijete i vaši troškovi znatno premašuju vaša primanja. Morate potražiti veću financijsku sigurnost kako biste mogli uzdržavati obitelj.
4) Vaše vrijednosti više nisu vrijednosti vaše poslovne sredine. Tvrtka provodi istraživanja o zadovoljstvu zaposlenika, ali ne radi nikakve promjene na temelju tih rezultata. Opseg posla je narastao i od vas se očekuje da ozbiljno zanemarite privatni život, 'nosite posao doma' i razmišljate isključivo o poslu.
5) Vaš posao vas više ne usrećuje. Neovisno o kakvim je promjenama riječ, ako ustajete s grčem u želucu, vrijeme je da promijenite posao.
6) Tvrtka se bavi mutnim poslovima. Znate za informacije koje ne govore u prilog legalnom poslovanju? Tvrtka krade informacije svojih konkurenata. Ugovori o sklopljenim poslovima su sumnjivi, a vama je povjeren zadatak 'izvođača radova'? Maknite se iz takve sredine.
7) Imate lošu reputaciju. Kasnili ste na posao, niste izvršili ključne zadatke na vrijeme, vaše vještine ponekad nisu dorasle zadatku i kolektiv vas smatra 'štetočinom'. Takav dojam teško je promijeniti, ali posao - nije.
8) Odnosi s kolegama ozbiljno su narušeni. Niste timski igrač. Ili naprosto ne volite ljude koji uvijek imaju potrebu reći 'sve što misle'. Pomisao na suradnju s kolegama tjera vas na kolutanje očima. Okrenite stranicu i počnite ispočetka, pazeći da se ne ponovi nešto slično.
9) Stres kojem ste izloženi počeo se ozbiljno odražavati na vaše zdravlje. To se počelo odražavati na vaš odnos s partnerom i članovima obitelji. Otiđite, prije nego što 'izgorite'.
10) Nedostaje vam izazova, više odgovornosti i mogućnost napredovanja (za koje imate potencijal). Vrijeme je da krenete dalje.
Prvo potražite drugi posao, a tek onda najavite odlazak!
Danas je teško pronaći posao, ali nije nemoguće. Postavite si cilj: u kojem biste roku voljeli promijeniti posao (1, 3 ili 6 mjeseci, 1 godina)? Nemojte inzistirati na kraćim rokovima – traženje dobrog posla iziskuje vrijeme. Budite strpljivi.
Rastanite se u 'mirnom tonu'
Bez obzira na sve što se dogodilo ostanite 'gospodin/dama'. Umjesto „Jedva čekam da mu u facu kažem da odlazim i što mislim o njemu!“ pristojno najavite svoj odlazak „Žao mi je što smo imali nekih nesporazuma, ali nadam se da ćemo ostati u korektnim odnosima u ime nekih potencijalnih suradnji u budućnosti.“
Možda će vaš bivši poslodavac jednog dana surađivati s vašim novim poslodavcem. Ili ćete sami shvatiti da biste na novom poslu mogli imati korist upravo od svoje bivše tvrtke (kao klijenta, partnera i sl.). Čak i ako ste bili izloženi nepravdi koja vas još uvijek boli, budite pristojni na rastanku i krenite dalje. Ima i drugih poslova. Boljih.
Bonton i raskid ugovora
Ako ste pronašli drugi posao, a želite ostati u korentnim odnosima s poslodavcem, sporazumni raskid ugovora najbezbolnija je opcija. Otkaz možete dati i sami, ali ako inzistirate na tome 'iz principa', nemojte. Poslovne odluke ne donose se na temelju 'principa' već na odgovorom na pitanje „Što time dobivam/gubim?“.
Ako ste dobili otkaz pokušajte s poslodavcem pregovarati o uvjetima otkaza. Možda je voljan produljiti otkazni rok (što će vam dati sigurnost prilikom traženja novog posla). Ako ste proglašeni tehnološkim viškom provjerite imate li i druge uvjete temeljem kojih ostvarujte pravo na otpremninu. (M.M.)
Izvor: Human Resurce About