Ukoliko želite raditi u IT industriji, poslodavci će blago podignuti obrvu na ECDL i pružiti ruku za ostalim diplomama. No, za većinu poslova, takvo informatičko znanje vodi vas korak bliže. Što kažu oni koji su ga položili?
„Jedan pogled na tu kraticu - i poslodavcima je kristalno jasno da si informatički pismen, nema potrebe za dodatnim pojašnjenjima na razgovoru za posao“, kaže Maja M. iz Zagreba pet godina nakon što je položila osnovni paket ECDL-a (europske računalne diplome), norme informatičke pismenosti.
Moj bivši poslodavac poticao me da položim čim prije
Ona je bila jedna od 2 665 osoba koje su u Hrvatskoj dobile popust na polaganje pismenosti uz pomoć statusa nezaposlenosti na HZZ-u. Nakon toga, razgovori za posao tekli su joj puno lakše uz ponude za ozbiljna radna mjesta.
Maja smatra kako najveća prednost ECDL-a leži upravo u zapošljavanju. „Moj bivši poslodavac imao je razumijevanja za moje izostanke s posla radi polaganja posljednjih modula i čak me poticao u tome da čim prije steknem diplomu“, kaže Maja.
ECDL norma kod profesora i državnih službenika
Na jučerašnji datum (30. siječanj 2012.), samo je 48 101 korisnika kompjutera u Hrvatskoj položilo ECDL tečaj. Postoji još više od sedam tisuća polaznika koji će to učiniti u skoroj budućnosti, saznali smo od Marijana Frkovića, predsjednika Hrvatskog informatičkog zbora i nacionalnog ECDL koordinatora.
Razlozi nižeg odaziva vjerojatno leže u cijeni i stavu 'Ja to sve znam' ili mišljenju da im to neće pretjerano pomoći. Tako je diploma ECDL-a najčešća u svim poslovima koji uključuju računalo, a posjeduje je najviše učitelja i profesora te ostalih državnih službenika.
„Za zapošljavanje u državnoj upravi, ECDL je često obavezan uvjet za prijavu“, kaže Alen M. iz Istre koji se certificirao 2005. kako bi imao više šansi za posao u lokalnoj samoupravi. Nije došao na željeno radno mjesto iako mu je dokaz o informatičkoj pismenosti pomogao u kasnijim natječajima za druge poslove.
U Egiptu polaganje besplatno za svakoga, u Hrvatskoj nekoliko stotina kuna
Pozitivan stav prema toj diplomi pokazala je i većina ispitanika u anketi EduCentra. Njih 77% položilo je ili bi željelo otići na ispit ECDL-a u bližoj budućnosti i postati jedan od gotovo deset milijuna korisnika u svijetu.
U Hrvatskoj ECDL ostaje norma koju većina treba platiti. Frković stoga rado ističe primjer Egipta gdje vlada svakom građaninu daje vaučer s kojim se može educirati i testirati za ECDL zbog čega se certificiralo više od 1.5 milijuna građana.
Izvor: EduCentar