Vaš suprug (ili supruga, sin, djevojka) pokušava pronaći posao i zasada nema sreće. Uporno se prijavljuje na oglase, ali povratne informacije nema. Želite pomoći? Evo što (ne) smijete napraviti…
Želite nazvati neku tvrtku ili agenciju i ispričati im koliko je vaš suprug odličan i kvalificiran zaposlenik? Nemojte to učiniti.
Iako je vaša želja, da pomognete bliskoj osobi, razumljiva i lako je doći u napast preuzeti inicijativu te na taj način pomoći djetetu ili partneru u potrazi za poslom, morate shvatiti da ne možete tako nešto učiniti vi umjesto njih. Osim što će djelovati čudno u očima poslodavaca ili HR stručnjaka, to doista može smanjiti šansu vaših bližnjih da pronađu posao, umjesto da je poveća.
Ako zaista želite pomoći, trebali biste:
Ponuditi potporu
Ponekad ni kvalifikacije ne vrijede puno, pogotovo kada je na Zavodu toliko nezaposlenih (i kvalificiranih) ljudi. Vama draga osoba mora biti strpljiva, a kako je to vrlo teško, najbolje što možete učiniti je pružiti joj potporu, kako je strpljenje ne bi izdalo.
Pomozite im u pripremi
Pročitajte njegovu/njezinu molbu za posao i životopis, zajedno prepravite ili popravite neke pojmove, rečenice, izbor riječi. Odaberite nekoliko pitanja koja se gotovo uvijek pojavljuju na razgovorima za posao i zajednički promislite o najboljim odgovorima. Možete čak i ‘odglumiti’ jedan razgovor za posao te zajednički utvrditi što se može još bolje istaknuti, što treba dopuniti i sl.
Kontakti
Razgovarajte s ljudima iz svoje okoline ili radne sredine. Pitajte ih znaju li ikoga tko ovih dana zapošljava. Možda vam netko može preporučiti zanimljivu tvrtku koja traži ekonomista, a vaša kći je možda kvalificirana za taj posao! Osluškujte, razgovarajte s ljudima, pronađite nove izvore informacija, prvenstveno ljude.
A evo i stvari koje ne biste smjeli raditi:
Nazvati poslodavca ili HR menadžera
Nema smisla da vi zovete poslodavca u ime svog sina/kćeri, supruga/supruge i sl. Osim što je to vrlo neobična praksa, samo ćete napraviti štetu osobi koja traži posao jer ovakva vaša inicijativa istovremeno pokazuje da vaš član obitelji, koji zapravo traži posao, neima samoinicijative!
Ići s kćerkom/sinom na razgovor za posao
Jeste li ovo vaš razgovor za posao? Ako nije, ne biste trebali biti ovdje.
Učinit ćete bilo što
Jedno je raspitivati se i pomagati nekome u pripremi za razgovor za posao. Međutim, ne biste smjeli toj osobi pisati molbu, životopis ili pismo zahvale nakon odrađenog razgovora za posao.
Osim toga, autor molbe i životopisa mora stajati iza napisanog i mora vjerovati u ono što piše. Tek tada može te iste ambicije uvjerljivo prezentirati sugovorniku na razgovoru za posao.
Izvor: Snagajob