Ponekad niste ni svjesni koliko prvi sati u danu na vašem radnom mjestu mogu biti ključni za ostatak radnog dana. Mnogi upravo to vrijeme koriste na potpuno pogrešan način. Portal Fast Company donosi jutarnje rituale uspješnih ljudi.
Prvih sat vremena ne provjeravajte vaš e-mail
Čim otvorite oči nikako nemojte posegnuti za laptopom ili mobitelom te provjeriti mailove koji su vam stigli nakon što ste napustili radno mjesto. Čitanje pristigle pošte još od kuće nikako nije dobro za početak vašeg radnog dana ni za produktivnost. Da vas netko zaista hitno treba, dobili biste poruku ili poziv. Nitko ne očekuje da i preko noći odgovarate na mailove, pa si tako možete priuštiti da ne provjerite ‘inbox’ odmah kada se probudite kako ne biste uzrujani i nemirni krenuli na posao.
Odvojite pola sata za vježbu, zahvalnost i vizualizaciju ciljeva
Na pitanje kako uspješni ljudi započinju svoj dan, odgovor je dao Tony Robbins, guru samo-pomoći koji savjetuje da obavezno odvojite barem pola sata vremena za ono što volite. Tako savjetuje laganu vježbu, čitanje motivirajućih izreka ili jednostavno odvajanje 10-ak minuta kako biste razmislili o svim dobrim stvarima u životu, prijateljima, karijeri.
Također, prije početka radnog dana svakako preporuča vizualizaciju onoga što želite u životu kako biste taj dan, barem djelomično, mogli posvetiti postizanju istoga. Možete biti sigurni da netko od vaših uspješnih kolega ili klijenata s kojima surađujete prate Robbinsonov plan.
Prvo obavite teže i zahtjevnije zadatke
U knjizi Eat that frog, Brian Tracy savjetuje da ‘pojedete živu žabu’ odmah ujutro, odnosno riješite najteže zadatke, kako biste ostatak dana bili mirniji i dobili dojam da ste iza sebe ostavili veliki dio posla. Takav pristup možete kombinirati s time da prvo obavite određeni zadatak prije nego počnete provjeravati mailove te odgovarati na njih.
Ovako možete započeti usvajanje takve navike:
Izaberite svoju ‘žabu’
Odaberite određeni zadatak koji morate riješiti, napišite ga na papir i neka vas drugi dan ujutro dočeka na radnom stolu. Također, ukoliko uspijete, svakako dan prije prikupite sve potrebne materijale kako biste taj zadatak riješili što brže i efikasnije.
Prednost toga da prvo prionete na zadatak koji vas muči je činjenica da ćete dobiti više vremena, ali ga osigurati i ljudima koji zajedno s vama rade na tom dijelu posla. Na taj način ćete se riješiti i njihovog pritiska oko završetka te neprestanih poziva.
Pitajte se radite li ono što volite
Nezadovoljstvo poslom nije nešto što biste trebali otkriti mjesecima nakon što počnete raditi ili čak godinama. Možete se povesti savjetima Steve Jobsa koje je dao maturantima sveučilišta Stanford. Zapitajte se: Da vam je danas zadnji dan života, biste li željeli raditi ono što sada radite? Ako je odgovor NE nekoliko dana u nizu, zaista je vrijeme za određene promjene u životu i u vašoj karijeri.
Izvor: Fastcompany