Posao u inozemstvu može biti uzbudljiva prilika, ali i veliki izazov u karijeri pojedinca. Nova iskustva, ljudi i okruženje nestrpljivo čekaju na vas. S druge strane, nije tako jednostavno ostaviti sve, spakirati kofere i otići u drugu državu.
Bez obzira je li vam posao u inozemstvu ponuđen, ili tek razmišljate kliknuti na gumb ‘Prijavi se’, ovih 8 stvari će vas ohrabriti i olakšati vam odlazak.
1. Učenje novih vještina
Rad u inozemstvu daje vam priliku baviti se različitim poslovima za koje mislite da nikada ne biste radili ili doma ne biste imali priliku za to. Vjerojatno vam većina vještina neće trebati kada se jednog dana vratite, no mogu vam svakako pomoći u stvaranju zanimljive priče o sebi na sljedećem razgovoru za posao.
Izdvojite vještine koje ste stekli na novom radnom mjestu u inozemstvu te ih ponosno istaknite prilikom prijave za određeni posao, posebice ako sun eke od njih usko vezane uz posao na koji se prijavljujete.
2. Stvaranje trajnih prijateljstava
Rad u inozemstvu otvara vam priliku za upoznavanje velikog broja ljudi, ne samo na radnom mjestu nego i u slobodno radno vrijeme. Povezanost je čvršća i veća od onih prijateljstava koja se sklapaju na turističkim putovanjima, budući da provodite veliki dio dana zajedno i poslovno usko surađujete, dijelite dobre i loše trenutke. Mnoga prijateljstva sklopila su se upravo u radnom okruženju, a nakon što završite s radom u inozemstvu, imat ćete prijatelje iz svih dijelova svijeta koje ćete moći posjetiti tijekom godišnjeg odmora.
Osim toga, nikada ne znate koja poslovna prilika vam se može otvoriti zbog poznanstva s različitim ljudima.
3. Bolji osjećaj za destinaciju
Nakon nekog vremena, gradovi počinju ličiti jedan na drugi. Izloženi primjeri u muzeju su sve manje zanimljivi kako vrijeme prolazi, a gradove kao turist upoznajte samo površno. Dolazak u određeni grad zbog posla pruža vam potpuno drugačiji pogled na okruženje u kojem se nalazite, te u tom slučaju ne morate koristiti turistički vodič, nego samostalno istraživati željena mjesta budući da niste ograničeni vremenom.
Osim toga, određeni grad vam počinje biti dom, te ćete zasigurno vrlo brzo pronaći kvartovski kafić u kojem ćete kao i doma piti kavu s kolegama, ili ujutro prije posla listati novine. Također, uvijek možete pisati blog o svojem iskustvu rada o inozemstvu, i kako ste kroz taj rad upoznali destinaciju u kojoj se nalazite.
4. Okusit ćete pravu slobodu
S obzirom da u drugu državu idete zbog posla, a ne na godišnji odmor, nećete biti slobodni u pravom smislu te riječi. Jednom kada shvatite da odlazak u inozemstvo nije tako strašan korak niti je teško kako ste prvo mislili, pred vama se otvara potpuno novi svijet. Imati samopouzdanja za otisnuti se u svijet zbog nove poslovne prilike zaista daje pojedincu poseban osjećaj slobode.
Osim toga, iza sebe ostavljate loša poslovna iskustva, te si otvarate mogućnost da pokrenete svoju karijeru u pravom smislu, te ju odvedete na put koji želite.
5. Poželjniji kandidat na tržištu rada
Rad u inozemstvu ne isključuje vas sa tržišta rada, nego vas čini poželjnim kandidatom kada se vratite u mjesto prebivališta. S poboljšanim znanjem stranog jezika, tehničkim vještinama, al ii vještinama komunikacije na tržište rada i svoje kvalifikacije gledat ćete iz potpuno drugačije perspektive.
Ukoliko ste u inozemstvu radili posao usko vezan uz vašu struku, sigurno će vas inozemno iskustvo istaknuti među drugim kandidatima na sljedećem razgovoru za posao.
6. Razvijene vještine vođenja
Odlučili ste se za posao u inozemstvu. Prikupili ste sve potrebne dokumente i organizirali svoj put. Osim toga, dolaskom u novo okruženje, naučili ste komunicirati s ljudima iz različitih kultura. Što znači da ste tijekom cijelog procesa stekli važne vještine vođenja i upravljanja, kako sobom tako i složenim procesima.
Upravo te vještine mogu vam pomoći u uvjeravanju potencijalnog poslodavca da ste vi pravi kandidat za otvorenu radnu poziciju, te potkrijepiti informacije iz životopisa konkretnim dokazima. Cijelu pripremu shvatite kao vrijedan proces kojem ste naučili puno o sebi, svojim sposobnostima i stekli određenu samostalnost i samopouzdanje za buduće poslovne izazove.
7. Usavršavanje stranog jezika
Mnogi od vas su engleski jezik (ili neki drugi) učili u osnovnoj školi, nastavili u srednjoj i ponešto na prvim godinama fakulteta. No, učenje stranog jezika u školi, prema klasičnom ‘ex catedra’ pristupu potpuno je različito od onoga kada ga pričate s izvornim govornicima ili koristite svakodnevno u poslovnom okruženju.
U stranim zemljama službeni jezik najčešće je engleski jezik, stoga ćete defitinitvno poboljšati svoje vještine i naučiti fraze koje vam mogu biti korisne u budućnosti.
U domaćem okruženju kada ne koristite dovoljno strani jezik, izgubite naviku te ga lakše zaboravite, dok ćete u inozemstvu biti na neki način ‘prisiljeni’ i više motivirani neprekidno govoriti na stranom jeziku i koristiti ga.
8. Poboljšanje komunikacijskih vještina
Odlazak u stranu zemlju, za pojedinca je sve samo ne jednostavan. Svi možemo naučiti tehničke stvari, naučiti raditi posao prema standardnim procedurama i metodama. Ali naučiti komunicirati s različitim ljudima, u različitim situacijama i u potpuno drugačijem okruženju nije tako jednostavno.
Tijekom rada u inozemstvu zasigurno ćete naučiti izvrsno komunicirati sa svim skupinama ljudi.