Tvrtke vole produktivne zaposlenike. Toliko ih vole da su uglavnom skloni upravo takve kandidate zapošljavati. Postoji li zamka? Naravno.
Naime, čini se kako tvrtke troše puno energije na traženje produktivnih kandiata, a manje energije na utvrđivanje jesu li ti visoko produktivni zaposlenici toksični. Dokument koji je objavio Harvard business school iznosi argumente koji kažu da to ne bi trebalo biti slučaj.
Članak nazvan 'Toksični zaposlenici' ukazuje da toksični zaposlenici poduzeću štete dovoljno da poništavaju pozitivna nastojanja ostalih produktivnih zaposlenika. Konkretno, autori članka utvrdili su da je 'za produktivnost poduzeća ekonomski isplativije izbjegavati zapošljavanje toksičnih zaposlenika, čak i ako su u pitanju visokoproduktivni radnici'.
Iako se na prvi pogled čini suludo kandidate diskvalificirati po kriteriju toksičnosti, postoji zamka – naime, najčešće su upravo toksični zaposlenici najproduktivniji! To nije revolucionarno otkriće (mnoge studije potvrđuju tu tezu), ali novost je da visokoproduktivni zaposlenici mogu uzrokovati više problema nego što vrijede.
Trend zapošljavanja visokoproduktivnih zaposlenika posebno je prisutan u tehnologiji, gdje se kompanije natječu za vrhunske talente koji su u stanju osmišljavati inovativne proizvode. Takozvani „10X“ zaposlenici – nazvani tako jer su deset puta produktivniji od prosječnog zaposlenika – posebno su traženi i sukladno tome adekvatno nagrađeni za svoj rad. Mark Zuckerberg jednom je prilikom izjavio da su inženjeri koje je Facebook akvizirao bili stoput bolji od prosječnog programera za što je Facebook bio voljan platiti 47 milijuna dolara unatoč tome što je imao svega 12 zaposlenika na puno radno vrijeme.
Autori članka istražili su podatke za više od 50 tisuća zaposlenika u 11 poduzeća te mjerili domet 'štete' toksičnih radnika, od sitnih prijestupa kao što je krađa uredskog materijala do ozbiljnijih ispada kao što je falsificiranje dokumenata ili seksualno uznemiravanje.
„Budući da smo pronašli dokaze da toksični zaposlenici mogu imati utjecaj na izvedbu produktivnih zaposlenika, moguće je da više vremena uloženog u sprječavanje takvog štetnog utjecaja na poduzeće može svima donijeti puno bolje rezultate od fokusiranja na povećanje samo jednog pozitivnog utjecaja“, zaključuje članak.
Pritom ne treba zaključiti da dobri zaposlenici nisu vrijedni, već da su prednosti izbjegavanja toksičnih zaposlenika, prema autorima, tolike da će lako kompenzirati gubitak tih visokoproduktivnih, ali toksičnih, radnika.
„To u širem kontekstu ukazuje da 'loši' zaposlenici mogu imati jači utjecaj na kompaniju od 'dobrih' zaposlenika, međutim i u brojnim drugim područjima i disciplinama istraživači su potvrdili da negativno ima snažniji utjecaj od pozitivnog“, zaključuje se u članku.