Više od polovice ispitanika (55%) priznaje da na poslu ulaze u konflikte dok preostalih 45% to ne radi.
Loš dan, naporan šef, brbljav kolega…ponekad je dovoljna sitnica da dođe do konflikta, makar i na radnome mjestu. Ili? U anketi provedenoj na više od 3000 ispitanika MojPosao je istražio ulaze li Hrvati u konflikte na radnome mjestu i ako da, s kim?
Više od polovice ispitanika (55%) priznaje da na poslu ulaze u konflikte dok preostalih 45% to ne radi.
Od ispitanika koji ulaze u konflikte na poslu, većina se najčešće sukobljava s kolegama (25%). Razlozi su mnogostruki: od ljubomore radi podjele posla i visine plaće do nepoštivanja drugih i gledanja vlastitih interesa.
Ispitanici se također sukobljavaju s kolegama 'koji izbjegavaju rad' te radi 'propusta u obavljanju posla'.
„Ne shvaćaju koliku količinu posla odradim te se njima uvijek treba izlaziti u susret“, kaže jedan od ispitanika, dok drugi ironično komentira kako 'voli timski rad'.
Ništa bolje ne prolaze ni šefovi s kojima se najčešće sukobljava 23% ispitanika. Ispitanici se najčešće sukobljavaju sa šefovima jer su 'picajzle', 'autoriteti bez pokrića', ali i zato jer misle da njihovim šefovima 'nedostaje stručnog znanja'.
„Konflikt je isključivo zbog plaće jer šef kaže da je iznimno zadovoljan mojim radom, a nema nikakve nagrade. Osjećam se kao budala i nemotivirano pa 'pucam' na svaki dodatni zahtjev“, priznaje jedan od ispitanika.
S klijentima u konflikte ulazi 6% ispitanika.
Kao razlog ističu sukobe oko cijene proizvoda ili usluga ili općenito 'rad s ljudima'.
Na popisu drugih osoba s kojima ulaze u konflikte 1% ispitanika navelo je kupce, izvođače radova, tajnicu te zaposlenike. Naime, u ovoj skupini našla se i jedna šefica koja kaže da u konflikte najčešće ulazi 's ljudima kojima je nadređena'.