Porezna reforma koja stupa na snagu iduće godine potaknula je brojne rasprave. Je li reforma pravedna, MojPosao je istražio u anketi provedenoj na više od 2260 ispitanika.
Više od polovice ispitanika (59%) smatra da porezna reforma nije pravedna jer se opet pogoduje onima s visokim plaćama.
„Kad vidimo i doživimo da se plaća poveća za barem 500 kuna neto, onda će Vlada povratiti mrvicu kredibiliteta u smjeru stvarne brige za hrvatskog građanina“, kaže jedan od ispitanika, a drugi se pita: „Prema vašem Kalkulatoru za izračun plaće moja bi se plaća trebala uvećati za cijelih 45 kuna, pa me zanima na koji način će to meni i mojoj obitelji biti poticaj za veću potrošnju i lagodniji život naspram onih kojima će plaća porasti za nekoliko tisuća kuna?“
Četvrtina ispitanika (25%) smatra da je porezna reforma djelomično pravedna: u redu je za zadržavanje kvalitetnog kadra u zemlji, ali trebalo bi podići razinu minimalne plaće. Ispitanici smatraju da bi 'minimalac' trebao iznositi između 3000 i 5000 kuna neto.
„Minimalna plaća ne pokriva minimalne troškove jednog radnika i definitivno je treba podići. Ako bude manje porezno i prirezno opterećenje na plaćama, možda se počnu otvarati nova radna mjesta“, smatra jedan od ispitanika, dok jedna ispitanica predlaže podizanje neoporezivog dijela na iznos mjesečne potrošačke košarice: „Tu narod već plaća poreze na sve usluge ili robe koje kupuje. Do kad ćemo glumiti da smo Uganda, a da su nam cijene švicarske?“
Poreznu reformu pravednom smatra 13% ispitanika jer oni s najmanjim plaćama ionako već plaćaju najmanji porez ili ga uopće ne plaćaju. „Siromašniji žive od toga što bogatiji plaćaju poreze, a ne obrnuto“, kaže jedan od ispitanika.
Je li porezna reforma pravedna, ne zna 3% ispitanika. „Uvijek se muti…mi smo Hrvati!“, zaključuje jedan od ispitanika.