Tijekom prvih šest mjeseci, poslodavci su najčešće tražili kandidate sa srednjom stručnom spremom – u 54% oglasa srednja stručna sprema bila je uvjet za uspješnu prijavu na natječaj.
U prvih šest mjeseci 2017. na portalu MojPosao objavljeno je 21.800 oglasa za posao, što je povećanje od čak 37% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Najtraženiji konobari i programeri
Među najtraženijim zanimanjima u prvoj polovici 2017. dominiraju zanimanja iz područja turizma i ugostiteljstva te prodaje, stoga upravo te kategorije čine gotovo polovicu svih oglasa objavljenih na portalu.
Najtraženija zanimanja u prvoj polovici 2017. bila su: konobar, prodavač, kuhar, vozač, programer, prodajni predstavnik, skladištar.
Najtraženija zanimanja prema stručnoj spremi
Srednja stručna sprema |
Visoka stručna sprema |
Stručna sprema nije bitna |
Konobar |
Programer |
Konobar |
Prodavač |
Dipl. inženjer građevine |
Programer |
Kuhar |
Dipl. ing. strojarstva |
Prodavač |
Vozač |
Informatičar |
Kuhar |
Prodajni predstavnik |
Dipl. ekonomist |
Vozač |
Najveća ponuda zabilježena je u sljedećim kategorijama zanimanja:
- Turizam i ugostiteljstvo - 24% oglasa
- Prodaja (Trgovina) - 17% oglasa
- Proizvodnja i zanatske usluge - 14% oglasa
Najveća potražnja (broj profila) zabilježena je u sljedećim kategorijama zanimanja:
- Prodaja (Trgovina) – 27% profila
- Administrativna zanimanja – 19% profila
- Turizam i ugostiteljstvo – 18% profila
*U jednom oglasu/životopisu moguće je naznačiti više kategorija zaposlenja
U odnosu na isti period prošle godine, najveći porast broja oglasa zabilježen je u kategorijama Skladištenje i logistika, Skrb (o djeci, starijima…) te Sigurnost i zaštita.
Lagani rast broja oglasa za rad na neodređeno
S obzirom na vrstu zaposlenja, u prvoj polovici 2016. oglasi za rad na neodređeno činili su 61% ukupnog broja oglasa, što je 5% više nego prošle godine u istom periodu. Oglasa za rad na određeno bilo je 53%, što je nešto manje (-3%) u odnosu na prošlu godinu.
U svega 4% oglasa tražili su se djelatnici za stručno osposobljavanje, dok se 3% oglasa odnosilo na studentske poslove.
*Oglasi predviđaju mogućnost obilježavanja više vrsta zaposlenja za isto radno mjesto.
S druge strane, 53% posloprimaca bilo je zainteresirano za stalni posao, dok ih je trećina (30%) zainteresirana za rad na određeno. Čak 10% tražitelja posla bilo je zainteresirano za honorarni rad, a njih 10% za sezonski posao.
Najčešće se traže kandidati sa srednjom stručnom spremom
Tijekom prvih šest mjeseci, poslodavci su najčešće tražili kandidate sa srednjom stručnom spremom – u 54% oglasa srednja stručna sprema bila je uvjet za uspješnu prijavu na natječaj.
S druge strane, 55% posloprimaca je u svojim online životopisima kao stupanj obrazovanja navelo srednju stručnu spremu. Broj oglasa i broj životopisa u kojima se navodila visoka stručna sprema iznosio je 25% oglasa i 15% životopisa.
U 43% oglasa tražilo se poznavanje stranih jezika i to prvenstveno engleskog jezika. U 23% oglasa tražilo se napredno poznavanje engleskog, a u 11% osnovno poznavanje. Njemački jezik tražio se u 10% oglasa, a ostali jezici su manje zastupljeni.
U 28% oglasa tražilo se poznavanje rada na računalu, u većini oglasa se navedeni uvjet odnosio na poznavanje rada u Wordu i Excelu.
Radno iskustvo je traženo u 45% oglasa, što je 7% manje nego prošle godine. Prosječno trajanje traženog iskustva iznosilo je 2 godine i 2 mjeseca, što je za 2 mjeseca manje nego u istom razdoblju prošle godine.
U padu broj prijava na oglase
Prosječan broj prijava na oglase pada; u prvih pet mjeseci ove godine broj prijava je 30% niži u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a čak 45% niži u odnosu na prvih pet mjeseci 2015. godine.
Taj pad je najzastupljeniji u kategorijama deficitarnih zanimanja, pogotovo u kategoriji Graditeljstva, gdje je prosječan broj prijava na oglase u odnosu na prošlu godinu pao za 29% te u kategoriji Turizam i ugostiteljstvo gdje pad iznosi 25%. Pad prosječnog broja prijava po oglasu u kategoriji IT i telekomunikacije u odnosu na isti period prošle godine iznosi 24%.
Na stanje na tržištu rada osvrnuo se i Igor Žonja, predsjednik uprave portala MojPosao: 'Poslodavci poboljšajte uvjete rada, zaposlite i one koji ne odgovaraju u cijelosti vašim potrebama pa ih doškolujte, stvorite partnerske odnose unutar svojih tvrtki te promovirajte svoju tvrtku kao ugodno i izazovno mjesto rada. Neka izvršna vlast poveća kvote za uvoz radnika, kroz HZZ usmjeri nezaposlene na prekvalifikacije, smanji sivu ekonomiju te smanji doprinose na i iz plaće. Posloprimci prilagodite se tržištu rada, inicirajte dodatnu edukaciju ili prihvatite istu ako vam je ponuđena. Dugoročne promjene su zahtjevnije no i sa njima treba što prije početi'.
Online Vacancy Indeks – raste potražnja za radom
U posljednjih godinu i pol najveći doprinos rastu broja oglasa dogodio se u svibnju ove godine na što upućuju desezonirane vrijednosti Online Vacancy Indeksa*. Zahvaljujući upravo vrlo povoljnim kretanjima indeksa u svibnju, potražnja za radom ubrzala je rast u prvih pet mjeseci 2017. jer je indeks na godišnjoj razini porastao za 30,9 posto.
*Online Vacancy Index (OVI) mjesečni je indeks online oglasa slobodnih radnih mjesta razvijen na Ekonomskom institutu, Zagreb u suradnji s MojPosao. OVI indeks izrađuje se prebrojavanjem broja jedinstvenih novih oglasa čiji rokovi prijave završavaju u mjesecu za koji se indeks izračunava. Indeks se tumači tako da vrijednosti veće od 100 predstavljaju rast u odnosu na 2015. godinu, a vrijednosti manje od 100 smanjenje u odnosu na baznu godinu. Indeks je desezoniran metodom X-12-ARIMA.