Otkako su upoznali rad na daljinu, dio radnika se uopće ne želi vratiti u ured.
Mogućnost opširnog procjepljivanja olabavila je stisak pandemije, a staro normalno sada više ne djeluje kao daleki san. No, izgleda da se jedna stvar trajno promijenila – radnici se ne žele vratiti u urede, trend koji je primjetan na globalnoj razini, a zahtjevi za promjenom paradigme rada sve su glasniji.
Nazire li se kraj ureda? Teško je reći i vjerojatno ne. No jedna je stvar sigurna, radnici se uglavnom ne žele vratiti u urede, barem ne u klasičnom 9 do 5 modelu. Ako nas je pandemija naučila ičemu, jedan od novih uvida je da se posao može obavljati s bilo kojeg mjesta na svijetu. Neki su se zaposlenici već preselili dalje od svojih ureda, neki oklijevaju vratiti se u neposrednu blizinu s kolegama koji se ne žele cijepiti, a neki jednostavno više ne žele prijeći preko troškova, i financijskih, a i zdravstvenih, koje rad iz ureda donosi.
Tko se ne želi vratiti u urede?
Nakon što su otkrili benefite rada od kuće, mnogi zaposlenici diljem svijeta ne žele ih se odreći. Nedavna anketa FlexJobs Surveya pokazala je da bi 58% američkih zaposlenika radije dali otkaze i potražili druge poslove, nego se vratili u urede u klasičnom aranžmanu. Njih 31% rekli su kako nisu sigurni što bi napravili u tom slučaju, dok se samo 11% svih ispitanika izjasnilo kako bi se vratili bez problema.
Ta je anketa također pokazala da bi 65% zaposlenika najradije ostali u potpunosti raditi od kuće, 33% njih preferira hibridni model rada, dok je samo 2% reklo kako bi se željeli vratiti u urede na puno radno vrijeme.
Primjetna je razlika prema različitim društvenim skupinama pa tako ispada da se uglavnom mladi radnici ne žele vratiti u urede. Najviše ih je među milenijalcima i Generacijom Z, njih 49% prema drugoj anketi koju je za Bloomberg proveo Morning Consult. Što se tiče razloga, najviše njih navodi neadekvatan javni prijevoz, uštedu na vremenu potrebnom za putovanje na posao i uštedu novca. Više od trećine ispitanika FlexJobs Surveya reklo je kako godišnje uštedi najmanje 5000 dolara radeći od kuće.
S druge strane, skupina koja najviše zagovara vraćanje na rad u klasičnim uredskim aranžmanima je generacija ljudi iznad 55 godina, pogotovo u menadžerskim redovima. Osobe na upraviteljskim pozicijama iz ove dobne skupine uglavnom dijele stav da radnici vjerojatno ne rade ako nisu pod njihovim izravnim nadzorom. Ovo se pokazalo potpuno pogrešnim, a mnoga su istraživanja potvrdila da je produktivnost mnogih radnika i kompanija u svijetu porasla za vrijeme pandemije.
Što današnji radnici točno žele?
No, prema anketi koju je Citrix proveo na razini Europe, oni bi mogli imati neočekivane saveznike. Iako je većina ispitanika ispod 30 godina rekla kako ih je rad od kuće učinio produktivnijima, gotovo 60% ispitanika u dobi između 18 i 45 godina također je reklo kako rad u modernoj i kolegijalnoj uredskoj atmosferi sada smatraju važnijim nego ikad. Ovi su ispitanici kao razloge tome naveli napredovanje u karijeri i stjecanje poslovnih iskustava te kontakata, što im se u pandemijskoj godini činilo nedostižnim.
Ova je anketa detaljno raslojila njihove stavove. Prema njoj, 10% mladih Europljana želi se vratiti u urede na puno radno vrijeme, dok bi 29% njih radije apsolutno sve odradili od kuće. No, rad od kuće i rad iz ureda već se duže vrijeme ne spominju kao jedine opcije pa je tako najviše onih koji se zalažu za hibridne modele poslovanja. Tako je 18% ispitanika reklo da preferira hibridni rad s naglaskom na uredu, 21% njih bi najradije jednaku podjelu zadataka između ureda i kuće, dok bi 22% njih preferiralo hibridni rad uz većinski udio posla obavljenog od kuće.
Kako bi vidjeli koje je stanje stvari u Hrvatskoj, portal Women in Adria proveo je svoju anketu na LinkedInu. Podaci su bili zanimljivi i pokazali su da se u Hrvatskoj također odražavaju globalni trendovi. Čak 76% sudionika u anketi odgovorilo je kako najpoželjnijim smatraju hibridni model rada koji bi kombinirao rad od kuće i iz ureda. Za rad u uredu glasalo je 15% ispitanika, dok je 9% njih reklo kako im rad od kuće najviše odgovara.
Sve ovo pokazuje da je svijet spreman na promjenu poslovne klime. Kada se u postpandemijskom svijetu priča o napuštanju klasičnog rada iz ureda, malo tko priželjkuje ostati zatvoren u svojim kućama na puno radno vrijeme, ali isto je i s uredima. Radnici žele najbolje od oba načina rada. Još više, žele eliminirati ono najgore od oba.
Izvor: women in adria