Bez ciljeva se povećavaju šanse da ćemo pogriješiti i propustiti dobre prilike.
Neizostavan dio svačije karijere je postavljanje ciljeva.
Svake godine donose se novi ciljevi na poslu – individualni, na razini tima ili na razini tvrtke. Kroje se prema dosadašnjim uspjesima, resursima i trenutnom stanju stvari, uključujući prepreke na koje možemo naići. No, ponekad ne vidite ono dobro, imate osjećaj kao da nemate nikakvih mogućnosti i kao da su prepreke sve što postoji. Jednostavno ste pod stresom i iscrpljeni, a određivanje novih ciljeva čini se besmislenim.
Trebate znati što želite
No, to uopće nije tako. Istraživanja su pokazala kako za traženje motivacije i usmjeravanje ka ciljevima trebamo imati unaprijed postavljene ciljeve, piše Harvard Business Review. Svoj stres nećete umanjiti ako ne znate kamo idete i što želite. Štoviše, bez ciljeva se povećavaju šanse da ćete pogriješiti i propustiti dobre prilike, piše women in adria.
Svoj način razmišljanja trebate usmjeriti ka rastu. To ne znači jednostavno imati ‘ja mogu sve’ stav, već osjećati da iza svega što radite postoji svrha. Imati takav način razmišljanja znači da je poboljšanje svrha i cilj onoga što radite. To znači da težite biti bolji, a ne dobri.
Time uspostavljate nove navike i strategije koje će vam pomoći da se fokusirate. Dodatno, to znači da vjerujete da vaše sposobnosti nisu fiksirane, već da ih možete poboljšati, piše Understood.
Rezultat će biti jačanje samopouzdanja i lakše postavljanje dugoročnih ciljeva. Samo trebate promijeniti svoje razmišljanje, a to možete na dva jednostavna načina.
Pažljivo birajte riječi kojima definirate cilj
Ako govorite o nekom zadatku, pazite kakve riječi koristite. Izbjegavajte koristiti riječ ‘dobro,’ a dajte prednostima riječi ‘poboljšanje,’ ‘razvoj,’ ‘progres’ i ‘rast.’ Odabir pravih riječi utječe na način razmišljanja, iako toga možda niste ni svjesni. Korištenjem ovih riječi lakše ćete svoj um prebaciti u način razmišljanja koji vas priprema za rast.
Kako biste uvježbali ovu metodu, zapišite svoje ciljeve kako biste to i inače napravili. Recimo da je vaš cilj ‘biti dobar govornik.’ Zatim ga napišite opet, ali drugim riječima. Primjerice, ‘biti bolji govornik’ ili ‘razviti se kao govornik.’ Ako želite biti jednostavno ‘dobar govornik’ niste baš definirali što je dobar govornik. Ako cilj postavite kao ‘biti bolji govornik,’ znate da trebate biti bolji nego što ste sad.
Istraživanja su pokazala kako su osobe koje ovako postavljaju ciljeve sklonije postavljati fleksibilnije i izazovnije ciljeve. Prodajni timovi koji rade s ciljevima usmjerenima na rast se više trude, više planiraju i više prodaju.
Ovo nije važno samo za poslovanje, već i za život. Želite li se odijevati dobro ili bolje? Trenirati dovoljno ili više? Razlika je velika, a riječi su zaista moćne.
Pratite svaki korak razvoja
Uvijek je važno pratiti razvoj i pivotne točke. Ako to ne radite, kad se približi postavljen vremenski rok, veće su šanse da ćete primijetiti kako je vaš rast slab ili ćete se pak nastaviti držati cilja za koji ste previdjeli da je neisplativ.
Primjerice, ono što ste postavili kao svoj cilj ono je što se vašim klijentima ne sviđa. Budući da niste pratili promjene u poslovanju, niste to primijetili, a time ni promijenili način rada. Rezultat je pad zadovoljstva klijenata. Ne zaboravite, ako nešto ne ide po planu, to ne znači da je cijeli projekt promašaj. To znači da ste usmjereni na nešto drugo, a obično su to tek manje promjene unutar samog cilja. O tome uvijek trebate biti otvoreni sa svojim timom. Jedino tako i možete implementirati promjene i po potrebi uvoditi promjene.
Ako su ciljevi na poslu postavljeni na godišnjoj razini, razmislite što biste trebali postići u prvih mjesec dana i u prvih šest mjeseci kako biste do cilja došli. Ako ne znate, nećete znati ni kako doći do primarnog cilja. U tom slučaju promijenite strategiju ili prilagodite cilj svojim i mogućnostima vašeg tima.
Pratite ove dvije smjernice, te ih svakako podijelite s vašim timom. Kad krene razdoblje neizvjesnosti i stresa, puno ćete se lakše izvući iz muka negativnog načina razmišljanja i nastaviti sa svakodnevnim poslovnim izazovima.
Izvor: women in adria