Pitanje kojeg se boje kandidati za posao glasi: «Recite mi, koja je vaša najveća slabost?». Najgore što ovaj može odgovoriti: «Perfekcionist koji je spreman raditi sve dok ne napravi posao do kraja.»
Ovu rečenicu je poslodavac čuo već stotine puta od drugih kandidata i vjerojatno će pomisliti da je kandidat neoriginalan ili, još gore, neiskren.
Poslodavci pitaju kandidata za slabosti ne bi li otkrili što nije u redu s njim i koje rizike preuzimaju ako će ga zaposliti. Neki žele saznati kako kandidat radi pod pritiskom i kako zadržava pribranost.
Budite iskreni
Iskrenost ne pomaže samo onome koji intervjuira, nego i osigurava da kandidat ne završi na poslu koji mu neće odgovarati.
Nemojte priznati nešto veliko
Intervjuirani će često izgovoriti potencijalno štetne informacije otkrivajući prave slabosti. Svrha je u tome da ne otkrije nešto što se može činiti kao problem, npr. da kaže da često kasni, ili da ima problema sa završavanjem projekata.
Priznajte manju slabost
Priznavanje nestrpljivosti je manja slabost koja često ide uz brzu izvedbu. Još bolje je priznati slabost u pozitivnom smislu. Npr. umjesto da kaže da je nestrpljiv s ostalima, može reći da je orijentiran na rezultate i da je strpljiviji s onima koji nisu strpljivi.
Priznajte slabost koja se da popraviti
Nakon što prizna slabost, kandidat bi trebao objasniti poslodavcu što radi da je popravi. Npr. ako mu je problem dobro organizirati vrijeme zato jer je prezaposlen, može objasniti da je nabavio dlanovnik (PDA) koji mu pomaže da bude bolje organiziran.
Vježba
Prije nego dolazi na razgovor, kandidat bi trebao vježbati glasno odgovarati na ova pitanja. Prvih nekoliko puta će vjerojatno zvučati čudno, ali nakon toga sažeto i artikulirano.
Ako se na kraju kandidat za posao odluči biti kompletno iskren, neka razmisli o odgovoru kojeg je dao jedan njujorški odvjetnik: «Moja najveća slabost je definitivno čokolada!»
(T.K)
Izvor: