Pitanje radnih mjesta glavna je tema o kojoj se ovih dana raspravlja u Njemačkoj. Dok konzervativci i socijaldemokrati najavljuju gospodarski rast koji se temelji na smanjenju nezaposlenosti čija je stopa usporedna onoj nakon Drugog svjetskog rata, njemački radnici strahuju od novog vala otpuštanja i smanjenja svojih prava.
Troškovi njemačke radne snage su, uz Dansku, najveći u Europi – 27,60 eura, u što je uključena plaća, socijalno osiguranje i beneficije. U Japanu, gdje je gospodarski rast 4 puta veći, isti troškovi se kreću oko 17,95 eura.
Većina ekonomskih analitičara smatra da Njemačka, ukoliko želi izaći iz recesije i potaknuti rast sa sadašnjih 1%, mora skresati socijalna prava i na taj način povećati konkurentnost svojih poduzeća. Upravo je politika smanjenja radničkih prava te usmjeravanje sredstava u otvaranje novih radnih mjesta osnova na kojoj Angela Merkel, isto kao i sadašnji kancelar Gerhard Schroeder, temelje svoju pobjedu.
I jedna i druga strana idu na ruku njemačkim kompanijama koje će sada još bezbolnije nastaviti s praksom koju neki zovu i novom "Drang nach Osten" politikom, odnosno širenjem poslovanja na istočnoeuropska i azijska tržišta. Zbog takve prakse najnezadovoljniji Nijemci su stanovnici pokrajine Rajna-Westfalije, nekada simbola njemačke industrijalizacije.
Trenutna stopa nezaposlenosti u Njemačkoj iznosi 11,6 posto. Visoka stopa nezaposlenosti mogla bi i u drugim zemljama, u prvom redu Poljskoj i Francuskoj, donijeti političke promjene.
Satnice radnika u svijetu
Izvor:
Poslovni dnevnik