"Za otvaranje novog poduzeća u Laosu morat ćete utrošiti 198 radnih dana na nužne birokratske procedure. Za postizanje istog cilja u Siriji trebate priložiti 61 000 dolara početnog kapitala –brojka koja u domaćim terminima predstavlja 51 prosječnu godišnju plaću.
Želite li izgraditi skladište u Bosni i Hercegovini, za sva porezna davanja i dozvole ćete morati izdvojiti 87 prosječnih godišnjih plaća. Ustrajnost u plaćanju svih poreza u Sierri Leone će Vam pak odnijeti 164% bruto profita Vašeg poduzeća." Ovo su neke od zanimljivosti koje stoje u uvodu nove studije Svjetske banke o poduzetničkoj klimi provedene za 155 svjetskih gospodarstava.
Sudeći po novom izvješću, prošle godine su najzdraviju poduzetničku klimu imale Novi Zeland, Singapur i SAD koje time zauzimaju prva tri mjesta ljestvice. Njemačka je izdvojena kao zemlja koja je poduzela najviše blagotvornih reformi za svoju ekonomiju, a njoj se uz bok, po istom principu gledano, nalazi susjedna Srbija i Crna Gora koja je uspjela skratiti postupak registracije poduzeća s 51 na 15 dana i potrebni temeljni kapital smanjila s 5000 na 500 eura. Tim reformama se Srbija uspjela plasirati na 92. mjesto ljestvice.
Od 25 zemalja članica Unije, čak njih 11 se nalazi na listi 30 "najposlovnijih" zemalja svijeta. Ukupno gledajući, europske zemlje su bile najaktivnije u reformiranju svojih gospodarstava što samo dokazuje da je proširena eurozona trenutno najpropulzivnija svjetska regija koja sada udara temelje svoga budućeg rasta. Hrvatska se nalazi na 118. mjestu "lakoće poslovanja" po istom istraživanju.
(T.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik