Sindikalne središnjice uskoro će na Gospodarsko-socijalnom vijeću pokrenuti pitanje razgovora o nacionalnom kolektivnom ugovoru kojim bi se regulirao minimum prava radnika koji nisu obuhvaćeni granskim ili kućnim (tvorničkim) kolektivnim ugovorima.
Taj minimum prava, među ostalim, definirao bi iznos najniže plaće u zemlji koja bi se usklađivala s troškovima života svaka tri mjeseca. Kao najniža plaća u zemlji već duže vrijeme figurira najniža osnovica za naplatu doprinosa i trenutno iznosi nepunu 2.081 kunu.
Prema prijedlogu nacionalnog kolektivnog ugovora, što ga je izradila Udruga radničkih sindikata Hrvatske, minimalna plaća porasla bi na 2.377 kuna, odnosno iznosila bi 40% prosječne plaće u zemlji. Prema sadašnjim izračunima, najniža osnovica za obračun doprinosa, odnosno minimalac, iznosi 35% prosječne plaće u zemlji.
Kolektivnim ugovorima nepokrivene su 772.000 radnika u zemlji. Nacionalnim kolektivnim ugovorom zaštitili bi se ti radnici koji nerijetko ovise o dobroj volji poslodavaca, ali bi se suzbila i siva ekonomija - ističe Boris Kunst, predsjednik URSH-a.
Prema prijedlogu URSH-a osnovna plaća radnika za svaku godinu staža povećavala bi se za 0,5 posto. Za noćni rad plaća bi se uvećavala za 30%, prekovremeni 50%, rad nedjeljom 35%, dok bi plaća za rad blagdanima i neradnim danima utvrđenih zakonom bila uvećana 50 posto. Troškovi prehrane za radnika zaposlenog na puno radno vrijeme iznosili bi 20 kuna dnevno i isplaćivali bi se kao dodatak na plaću.
Svojim prijedlogom URSH-a regulira i pitanje regresa te božićnice, kao i plaćenog godišnjeg odmora.
(V.K.)
Izvor:
Glas Istre