Europski povjerenik za zapošljavanje Vladimir Špidla ustvrdio je da svega 2% radno sposobnih Europljana živi u drugoj zemlji EU-a, što je razina koja se nije mijenjala u posljednjih 30 godina. Pravo na putovanje i rad u 25-članoj EU temeljno je pravo njezinih građana.
Vladimir Špidla, predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i austrijski ministar gospodarstva Martin Bartenstein otvorili su prekjučer u Bruxellesu u povodu "Europske godine mobilnosti radnika", obnovljenu web-stranicu na kojoj je oglašeno milijun slobodnih radnih mjesta diljem EU-a.
U Europskoj komisiji ističu da rad u nekoj drugoj zemlji i u nekom drugom zanimanju predstavlja mogućnost za stjecanje novih znanja i vještina i novog iskustva, što u kontekstu globalizacije gospodarstva donosi korist i radnicima i poslodavcima.
Prema Europskoj komisiji, nekoliko je čimbenika koji utječu na slabu pokretljivost Europljana - manjak svijesti o socijalnoj zaštiti u drugim zemljama članicama, jezični problemi, pronalaženje smještaja, te problemi vezani uz okupljanje obitelji, posebice pronalaženje posla za bračnog partnera.
Među zemljama članicama također postoje velike razlike u pogledu mobilnosti. Prema Eurobarometru 79% Šveđana i 72% Danaca drže mobilnost iz profesionalnih razloga pozitivnom stvari, dok je s druge strane u Njemačkoj, Estoniji, Belgiji i Grčkoj taj postotak znatno niži - samo 33 posto.
(T.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik