Prijedlog Ministarstva, prema kojem bi se ravnateljima osnovnih škola omogućilo da bez prethodnog objavljivanja natječaja sami izaberu i zaposle zamjenske učitelje za cijelu školsku godinu izazvao je burne reakcije sindikata osnovnih škola.
Prema sadašnjem zakonu ravnatelj može, kad traži zamjenu za primjerice učitelja na bolovanju, bez natječaja zaposliti učitelja na zamjeni na rok od samo 60 dana, a nakon toga, ukoliko se bolovanje nastavi, škola mora raspisati natječaj.
Usvoji li se nacrt novog zakona o osnovnom školstvu, ovlasti ravnatelja će se još i povećati što će, tvrde sindikati, povećati i korupciju pri zapošljavanju.
Natječaj je potreban za sve zaposlenike jer svi trebaju imati pristup informaciji o slobodnom radnim mjestima, a time se smanjuje i mogućnost manipulacija, navodi Zvonimir Laktašić, predsjednik Sindikata učitelja. On smatra da ukoliko neki učitelj ode na bolovanje, ravnatelj mora odmah, bez raspisivanja natječaja, uzeti zamjenu jer nastava ne može biti prekinuta osam dana, koliko traje procedura zapošljavanja preko natječaja.
Iako je riječ o prijedlogu Ministarstva, dr. Nevio Šetić, državni tajnik za osnovno školstvo, ne slaže se u potpunosti s njim.
Smatram da bi trebalo naći kompromis između zahtjeva ravnatelja i učitelja koji konkuriraju na tržištu. Mišljenja sam da je predugo godinu dana da bi se
nekoga primilo bez natječaja, kaže Šetić ističući da se radi tek o prijedlogu zakona koji je još u proceduri.
Ravnatelji se žale da im je rok od 60 dana prekratak i da zbog toga moraju nekoliko puta godišnje objavljivati natječaje, što škole košta oko 3.000 kuna, veli Šetić te dodaje da bi bez natječaja postojala veća opasnost da se učitelji zapošljavaju preko veza i poznanstva.
(V.K.)
Izvor:
Glas Istre